Zuzana Paňková získala na Svetovom pohári striebro a zapísala sa do slalomovej histórie

SVETOVÝ POHÁR – PAU, FRANCÚZSKO (26. – 28. AUGUST 2022)

Zuzana Paňková zažila vo francúzskom Pau na štvrtom kole Svetového pohára fantastický víkend. V sobotňajšom kajaku jej síce finále ušlo iba o jedno miesto, keď skončila 11-ta. No s dvojlistým pádlom je to zatiaľ jej najlepší výsledok vo Svetovom pohári. V kanoe sa Zuzane podaril husársky kúsok, keď zúročila svoju technickú zdatnosť a získala striebro. Pre iba 17-ročnú obojživelníčku je to vôbec prvé umiestnenie v top 3 (!) a zároveň vôbec prvé medailové umiestnenie pre Slovensko v kategórii C1 ženy na Svetovom pohári v tomto roku. Za zmienku stojí aj fakt, že vo finále zdolala úradujúcu olympijskú šampiónku v C1 Jessicu Foxovú.

Slovenská reprezentantka vyrazila na finálovú trať ako druhá v poradí, po dojazde do cieľa bola s časom spokojná. Predviedla čistú jazdu a čakala na súperky. Favoritka Jessica Foxová zaváhala v strede trate a nabrala stratu, napokon obsadila tretie miesto. Čisto išla aj Satková, ktorá napokon bola o 4,40 sekundy rýchlejšia ako Paňková.

V cieli sa po podarenej finálovej jazde šťastná Paňková takmer neudržala na nohách. ,,Keď som si v cieli uvedomila, že na štarte je iba päť dievčat a mohla by z toho byť medaila, zatočila sa mi hlava až som si musela sadnúť. Je to úžasné. Nepočítala som s tým a som veľmi šťastná. Bola to ťažká trať a po malej chybe vo vrchnej časti trate som sa snažila byť sústredená do konca trate.“.

V súťaži kanoe mužov obsadil Matej Beňuš ôsme miesto

Beňuš ako víťaz semifinále vyšiel na trať ako posledný, po druhom medzičase mal stratu vyše sekundy, čo mu zaručovalo umiestnenie na pódiu. Dotkol sa však poslednej bránky a to ho odsunulo na 8. miesto. V semifinále sa predstavil aj Michal Martikán, ktorý skončil na 17. mieste.  Zvíťazil zlatý olympijský medailista z roku 2016 z Ria Francúz Denis Gargaud Chanut. Len 0,08 sekundy delilo prvé a druhé miesto Gargauda Chanuta a Luku Bozica zo Slovinska. Tretí skončil olympijský víťaz z Tokia Benjamin Savsek, tiež zo Slovinska.

V kajakoch s maximom Paňková aj Halčin

V kajakoch sa slovenskí reprezentanti neprebojovali do finále. Pri neúčasti strieborného olympijského medailistu Jakuba Grigara sa však tesne pred bránami finále zastavil Matej Halčin, ktorý si vypádloval sezónne maximum – 12. miesto. Martinovi Halčinovi chýbalo v semifinále k postupu iba 35 stotín. Adam Gonšenica sa umiestnil na 26. priečke.. V kajaku mužov triumfoval Belgičan Gabriel De Coster.

Zuzane Paňkovej chýbalo na postup do finále 61 stotín a obsadila spomínané 11. miesto. Úradujúcej majsterke Európy Eliške Mintálovej nevyšla semifinálová jazda a po 50-sekundovej penalizácii skončila na 28. mieste.  Kategóriu K1 ženy ovládla už po štvrtýkrát v tejto sezóne Austrálska reprezentantka Jessica Foxová

Séria Svetového pohára v kanoistike na divokej vode sa presúva do španielskeho La Seu d'Urgell, kde budúci víkend vyvrcholí finále Svetového pohára 2022.

VÝSLEDKY

K1 ženy: 1. Jessica Foxová (Aus.) 108,20 s (2), 2. Natalia Pacierpniková (Poľ.) +1,80 (0), 3. Tereza Fišerová (ČR) +2,43 (0), 4. Ricarda Funková (Nem.) +3,17 (2), 5. Eva Terceljová (Slovin.) +3,48 (4), 6. Viktoria Wolffhardtová (Rak.) +5,54 (6), ..., semifinále: 11. Zuzana PAŇKOVÁ +6,82 (4), 28. Eliška MINTÁLOVÁ (obe SR) +56,70 (54)

K1 muži: 1. Gabriel De Coster (Belg.) 97,94 (0), 2. Martin Dougoud (Švaj.) +0,61 (2), 3. Boris Neveu (Fr.) +0,70 (0), 4. Finn Butcher (N.Zél.) +0,75 (0), 5. Jiří Prskavec (ČR) +1,98 (2), 6. Čchüan Sin (Čína) +2,39 (0), ..., semifinále: 12. Martin HALČIN +3,85 (2), 26. Adam GONŠENICA (obaja SR) +7,18 (2)

C1 ženy: 1. Gabriela Satková (ČR) 113,54, 2. Zuzana PAŇKOVÁ (SR), +4,40 s, 3. Jessica Foxová (Aus.) +4,89, ... semifinále 19. Emanuela Luknárová (SR) 123,79/2

C1 muži: 1. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 103,73 s, 2. Luka Božič +0,8, 3. Benjamin Savšek (obaja Slov) +1,46, ... 8. Matej BEŇUŠ (SR) + 3,02, ... semifinále 17. Michal Martikán (SR) 110,96/2

Text: Andy Zererová, Foto: canoeicf.com