Túžim po štarte v Tokiu, teším sa na Čunovo

Michal Martikán sa po takmer dvoch mesiacoch vrátil zo sústredenia v Spojených arabských emirátoch

Michal Martikán bude mať v máji už 42 rokov, ale stále patrí vo vodnom slalome medzi absolútnu špičku. Veď v aktuálnom svetovom rebríčku Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF) mu medzi kanoistami patrí ôsma priečka. Doteraz štartoval na piatich olympijských hrách, z ktorých sa zakaždým vrátil s medailou, takže má doma po dve zlaté i strieborné a jednu bronzovú. V jeho veku by už mnohí pomýšľali na športový dôchodok, ale on je výnimka. „Túžim v tomto roku po štarte na tokijskej olympiáde a teším sa najmä na septembrové majstrovstvá sveta v Čunove. Verím, že to bude nádherná oslava najkrajšieho športu na svete,“ hovorí Michal Martikán, ktorého zaslúžene označujú za kráľa divokej vody. A že to so svojimi ambíciami myslí vážne svedčí aj fakt, že má za sebou náročné takmer dvojmesačné sústredenie v Spojených arabských emirátoch.

Michal, koľko dní ste tam strávili?

„Do Emirátov som odlietal šestnásteho januára a na Slovensko som sa vrátil tento víkend. Čiže bez desiatich dní to boli celé dva mesiace.“

Austrálsky Penrith, tradičná jarná destinácia vodných slalomárov, tentoraz neprichádzal pre pandémiu koronavírusu do úvahy. Mnohí naši špičkoví pretekári si ako náhradu vybrali francúzsky ostrov Reunion v Indickom oceáne, ale vy ste sa rozhodli pre Al Ain v Spojených arabských emirátoch. Prečo?

„Hlavný dôvod bol rozdiel v náročnosti vody. Podľa toho, čo som videl na internete, na Reunione je dosť ľahká. Je pravda, že v súčasnosti sa viac stavajú také trate, na ktorých sa musí poriadne pádlovať, ale ja som stará škola. Mám rád náročný vodný slalom a aj voda v Al Aine mi preto viac vyhovovala. Dala sa na nej zlepšovať nielen fyzická príprava, ale neskôr cibriť aj technika.“

Kto sa ešte okrem vás rozhodol pre Al Ain?

„Bola tam kajakárka Eliška Mintálová a okrem Sone Stanovskej aj všetky kanoistky.”

Viacerých odradili SAE najmä z toho dôvodu, že po prílete do Dubaja museli zostať desať dní v karanténe. Ako ste tento čas zvládli vy?

„Áno, je pravda, že z Dubajského emirátu sa dalo odletieť do Emirátu Abú Zabí, kde sa Al Ain nachádza, až po desiatich dňoch, ale nebolo to nič hrozné. Nemusel som byť zavretý v izbe, keďže som bol po PCR teste negatívny, mohol som sa voľne pohybovať a aj trénovať. Chodil som do telocvične, do fitnescentra a dokonca som sa dostal aj na vodu. Nebol to síce kanál, ale more, na ktorom som jazdil hádam po dvadsiatich rokoch. Vtedy som si to vyskúšal vo Francúzsku, ale tentoraz to bolo naozaj super. Boli veľké vlny, takže som sa mohol nielen parádne vyšantiť, ale bol to pre mňa na spestrenie prípravy aj veľmi zaujímavý tréning.“

Ako vyzerala vyzerala príprava už priamo v Al Aine?

„Šesť dní v týždni sme boli na vode a na siedmy sme mali voľno. Na začiatku sme väčší dôraz kládli najmä na intenzitu a neskôr sme sa už viac zamerali na techniku jazdy na vode medzi bránkami.“

MM v Al Aine

Trénovali ste sám, alebo ste jazdili s niekým v skupine?

„Otec vedie aj kanoistku Glejtekovú, takže sme sa pripravovali spoločne, ale niekoľko tréningov som absolvoval aj so špičkovými Slovincami – kanoistom Savšekom a kajakárom Kauzerom. Okrem nich tam boli napríklad aj Rusi a videl som tam aj nejakého Čecha.“

Na vode ste sa netlačili?

„Nie. Mohli sme trénovať koľko sme chceli a aj miesta sme mali dostatok. A keby sa nám niečo nepáčilo, nebol problém to zariadiť a vybaviť si iné tréningové hodiny.“

Áno, je známe, že zásluhu na tom, že sa vodný slalom dostal do Al Ainu, máte aj vy osobne. Sú tam ľudia, ktorí vás stále poznajú?

„Je pravda, že trať, ktorá sa tam nachádza, som dizajnoval a následne neskôr aj upravil, aby sa na nej dal jazdiť náročný vodný slalom. Šéf sekcie divokej vody Slovenskej kanoistiky Richard Galovič má zase na starosť rôzne organizačné veci, každý rok tam zabezpečíme napríklad tréningové kempy.“

Takže vy sa v Al Aine cítite už ako doma?

„Dlhé roky som chodil na jarnú prípravu do austrálskeho Penrithu, viackrát som sa pripravoval na sezónu aj v Číne, ale keď postavili kanál v Al Aine, už som sa snažil o zmenu. Dôvod bol najmä menší časový posun. Výhoda bola v tom, že napríklad cestou z Penrithu som sa zastavil ešte na prípravu v SAE, takže po návrate domov som už nemal taký problém s časovým posunom, ako keď som sa vrátil na Slovensko priamo z Austrálie.“

Ako to vyzeralo v SAE s protipandemickými opatreniami?

„Už po prílete do Dubaja ma testovali priamo na letisku, potom po štyroch dňoch a po ôsmich znova. A areál v Al Aine je ako bublina. Celý je uzatvorený, takže bol iba pre tých, ktorí sa tam pripravovali. Trénovali sme samozrejme bez rúška a potom sme ich síce nosili, ale pravdu povediac, ani sme ich nemuseli, pretože to bolo zbytočné. Pravidelne sme boli aj tam testovaní a to zakaždým ako aj v Dubaji PCR testami, takže predpoklad nakazenia koronavírusom bol naozaj minimálny.“

Keď ste sa vracali domov, nemuseli ste v Dubaji znovu zostať v karanténe?

„Nie, pretože Emirát Abú Zabí má prísnejšie protipandemické opatrenia, takže po príchode do Dubajského emirátu váš negatívny test akceptujú a môžete hneď letieť ďalej.“

Na Slovensko ste sa vrátili cez víkend, musíte byť teraz vzhľadom na naše opatrenia v karanténe?

„Keďže mám dekrét olympionika, po negatívnom teste môžem  ďalej pokračovať v príprave.“

To je určite potešiteľne, pretože keby ste museli byť teraz dva týždne zavretý len doma, nebolo by to asi ideálne vzhľadom na to, čo ste v SAE natrénovali.

„Máte pravdu, ale napriek tomu visí nad mojou ďalšou prípravou otáznik.“

LM

Prečo?

„Ako je všeobecne známe, kanály v Liptovskom Mikuláši a Čunove momentálne rekonštruujú, takže v týchto dňoch sa nedá trénovať na ani jednom. Na Liptove pustia vodu najskôr v druhej polovici apríla a v Čunove síce mala tiecť už od piateho marca, ale vzhľadom na problémy s klapkou je zatiaľ kanál prázdny.“

Aké máte náhradné riešenie?

„Musím hľadať alternatívu, pretože jazdiť v týchto dňoch iba na Liptovskej Mare nie je ideálny scenár. Možností je viac, ale každá má aj svoje mínus. V polovici marca mala byť k dispozícii talianska Ivrea, kde sa v máji uskutočnia majstrovstvá Európy, ale tam riešia nejaké protipovodňové opatrenia, takže zatiaľ sa tam nedá trénovať. V blízkom dosahu je Krakov, kde je však tiež zima, ďalej Praha, kde zase panujú prísne protipandemické opatrenia a slovinský Tacen, kde zase majú problém so skokom na začiatku trate, ktorý rekonštruovali, ale zatiaľ nie je v poriadku. Je to momentálne trochu zložité... Ideálne by bolo, keby sa vyriešil problém v Čunove.“

Kedy chcete mať jasno v tom, kde sa budete najbližšie pripravovať?

„V druhej polovici tohto týždňa.“

Netradične skoro, už druhý májový víkend, sa v talianskej Ivrei majú konať majstrovstvá Európy, na ktorých sa má rozhodnúť, kto z vás troch – Alexander Slafkovský, Matej Beňuš a vy – si vybojuje v C1 účasť na tokijskej olympiáde. Budú to zároveň vaše prvé preteky v tejto sezóne?

„V tejto chvíli ešte nemám presný plán a vzhľadom na súčasné koronavírusové okolnosti budeme s otcom riešiť všetko priebežne. Je pravda, že už pol roka som neštartoval na žiadnych pretekoch a je otázne, ktoré budú ďalšie. Na začiatku apríla sa mali uskutočniť jedny v Ivrei, na ktorých som chcel štartovať, ale teraz sú zatiaľ posunuté o týždeň neskôr. Uvidíme, ako to bude s nominačnými podujatiami na Slovensku, ktoré sa majú konať v Liptovskom Mikuláši a Čunove. Na nich síce nemusím štartovať, ale ak by mi vhodne zapadli do prípravy na európsky šampionát, tak nemám dôvod sa na nich nezúčastniť.“

Cunovo

Veríte, že úspešne zabojujete o účasť na šiestej olympiáde?

„Keby som po tom netúžil, tak by som sa určite naplno nepripravoval. Je pravda, že Sašo a Maťo sú momentálne v nominačnom bodovaní na tom lepšie, ale stále som v hre a na európskom šampionáte spravím všetko pre to, aby som dosiahol čo najlepší výsledok. Samozrejme, že nakoniec sa bude tešiť len jeden z nás troch.“

V septembri sa v Čunove uskutočnia majstrovstvá sveta. Myslíte si, že tam už budú môcť prísť aj diváci?

„Ťažko povedať. Isté však je, že to budú nádherné preteky na zrekonštruovanom kanáli. Mal som možnosť byť pri tom, keď sa rozhodovalo o tom, ako budú umiestnené prekážky. Je pravda, že ja som bol za to, aby boli ešte náročnejšie, ale prehlasovali ma. Bude sa tak trať viac podobať tým, na akých sa teraz jazdí vo svete, ale napriek tomu, že si myslím, že nielen slalomári, ale aj diváci sa majú na to tešiť. Čunovský kanál sa znovu zaradí medzi najlepšie na svete.“ 

logo

ZDRAVÝ A PLNÝ ODHODLANIA

Znie to až neuveriteľne, ale Michal Martikán už dvadsiaty siedmy rok patrí do absolútnej svetovej špičky. Mal len šestnásť, keď získal v roku 1995 na svetovom šampionáte v Nottinghame bronz a stal sa tak najmladším medailistom v histórii MS. Teraz bude mať v máji 42 rokov a stále túži byť najlepší. „Ak by som nemal taký cieľ, tak to už dávno zabalím. Vodný slalom ma však stále baví a čo je dôležité, som zdravý a v pohode. To je prvoradý základ na to, aby som mohol naďalej jazdiť a bojovať o čo najlepšie výsledky,“ povedal Michal Martikán.

JÁN JEŽÍK, denník Šport
FOTO (mm), KTKLM, (ok)

Dňa 10.03.2021

Preteky

30.ročník Žilinských zjazdov

23.03.2024 - 24.03.2024

Žilinský maratón

28.09.2024 - 28.09.2024

Zvolenský maratón

05.10.2024 - 05.10.2024

Bratislavský vodácky maratón

18.03.2023 - 18.03.2023

25. Young Danubia Cup 2023 v slalome

29.07.2023 - 30.07.2023

Žilinský maratón

30.09.2023 - 30.09.2023

Dunajský vodácky maratón

21.10.2023 - 21.10.2023

30.ročník Žilinských zjazdov

23.03.2024 - 24.03.2024