Strieborný Beňuš v úvodnom kole Svetového pohára

1. SVETOVÝ POHÁR - AUGSBURG (NEMECKO) - 1. - 4. JÚN 2023

Slovensko na prvom kole Svetového pohára potvrdilo, že patrí do svetovej vodnoslalomárskej špičky a v kanoe do extra triedy. Nemecký Augsburg priniesol viaceré finálové účasti našich reprezentantov. V ženskom kanoe skončila Zuzana Paňková ôsma a v kajaku Eliška Mintálová desiata. V mužskom kajaku Jakub Grigar dopádloval tesne za finále na 13tom mieste. Excelovali kanoisti, keď do finále postúpili hneď dvaja - Alexander Slafkovský a Matej Benuš. Navyše Marko Mirgorodský skončil prvý za finále na 11. mieste. Finále vyšlo fantasticky Matejovi Beňušovi, ktorý získal striebro.

Mintálová spokojná s postupom do finále

Kajakárka Eliška Mintálová postúpila do finále pohodovou semifinálovou jazdou z 8. miesta. Úradujúca majsterka sveta do 23 rokov a majsterka Európy začala jazdu skvele a prvých 8 brán prešla v skvelom tempe. Chyba prišla na presadenej bráne 9, do ktorej narazila, brána sa jej odklonila do zlej strany a za nesprávny prejazd inkasovala 50 trestných sekúnd. Ďalšia 50 sekundová penalizácia prišla v závere trate na protivodnej bránke 21, keď sa z nej ponáhľala príliš rýchlo von.

,,Beriem to ako veľký úspech. Chcela som konečne zlomiť augsburskú smolu, lebo sa mi tu nikdy nedarilo. Tréningy boli kvalitné a preto som chcela podať skvelý výkon. Žiaľ, finálová jazda nevyšla úplne podľa mojich predstáv. V osmičke som urobila väčší výjazd do strany a tým pádom som minula ďalšiu bránu. Potom som sa snažila ísť bomby, lebo už som vedela, že je to stratené. Snažila som sa predviesť čo najlepší výkon, čo nevyšlo, ale za finále som veľmi rada. Je dôležité, že sa dokážem prebojovať do top 10,“ povedala Mintálová.

Aké sú jej ďalšie plány? „Ideme do Prahy a následne ma čakajú štátnice a potom sa presunieme do Krakowa na Európske hry.“

Takmer bezchybnú jazdu predviedla domáca pretekárka Elena Liliková, ktorá jasne zvíťazila. Vždy v tieni svojej úspešnejšej kolegyne Rickardy Funkovej - olympijskej víťazky z Tokia sa presadila v kajaku i kanoe. Druhá skončila Stefanie Hornová a na treťom  mieste Viktoria Wolffhardtová.

„Je to skvelý pocit, lebo je to doma a zašla som skvelú jazdu. Prvé víťazstvo na Svetovom pohári na domáckej vode pred kamarátmi a rodinou je super pocit,“ povedala Elena Liliková.

Grigar tesne za finále

Jakub Grigar nepostúpil zo semifinále do finálovej desiatke no pri minimálnych rozdieloch v kajakárskej kategórii je konečné 13te miesto skvelým výsledkom na úvod do sezóny.

Talian Giovanni de Gennaro zvíťazil s trojsekundovým náskokom. Druhý skončil Joe Clarke, tretí Hanner Aigner. „Je to super pocit, nemôžem tomu uveriť. Štart som mal slabší, ale potom som to dokázal dotiahnuť v druhej časti trate,“ povedal de Gennaro

Paňkovej štvrté finále

Štvrté finále Svetového pohára jazdila kanoistka Zuzana Paňková. Iba 18-ročná obojživeľníčka štartovala v Augsburgu na kanoe a napokon i v kajaku. Zuzke finálová jazda nevyšla tak dobre ako semifinálová. Hneď v úvode finálovej jazdy urobila Zuzana 3 dotyky na bránach 3,4 a 7. ,,Na štarte som sa necítila najlepšie a už som cítila únavu. Vo finále mi nevyšli ťažké kombinácie, ale som rada, že som sa dostala do finále. Augsburg nepatrí medzi moje najobľúbenejšie trate, lebo sa mení voda, ale snažím sa ho mať rada a dostať sa mu pod kožu.”

Takmer bezchybnú jazdu predviedla Austrálčanka Jessica Foxová. Suverénny výkon a víťazstvo, ktorým by konkurovala aj v mužskom kanoistickom finále. „Úžasné! Bola som dnes veľmi nervózna. Po kajaku som bola frustrovaná, ale konečne sa mi to podarilo. Je dobré začať sezónu víťazstvom. V Augsburgu je vždy ťažká a nepredvídateľná trať a tiež k nervozite prispela zmena programu Svetového poháru. Nevedela som čo čakať a o to viac ma víťazstvo teší.“

Dve kanoe vo finále a Matej Beňuš so striebornou bodkou

Alexandrovi Slafkovskému loď v semifinále krásne kĺzala cez brány a rýchlou a čistou jazdou vyhral, no vo finále nádeje na medailu skončili hneď v úvodných bránach. „Dnes bolo krásne vidno aké to vie byť krásne jednoduché a zároveň krásne náročné. Na štvrtej bráne mi nevyšla voda, ale chcel som dobojovať jazdu so cťou, čo sa mi nepodarilo, ale aj také sú jazdy a také sú dni. Som šťastný, že som bol vo finále a to čo som predviedol v semifinále z toho som mala dobrý pocit. A je skvelé, že som sa dostal do finále. Vo finále sa ide o detaily o drobnosti. Žiaľ dnes nie v môj prospech. Na úvod možno aj nebyť hneď na vrchole ale postupne gradovať. Idem sa domov pripravovať na Majstrovstvá Európy do Krakowa,“ povedal Alexander.

Matej Beňuš zo seba vo finále vydal maximum. I keď s chybou na 16 bráne, zázračným spôsobom zrýchlil na záver trate a získal striebro. „Som šťastný, lebo som po roku na stupni víťazov. Je to veľmi dobrý začiatok a sezóna je celá predo mnou. Zachraňoval som bránu 16 na poslednú chvíľu. Vedel som, že som tam stratil dve sekundy, ale som rád, že to napokon vyšlo a teším sa s druhého miesta.“

Výsledky - finále:

K1 ženy: 1. Elena Liliková (Nemecko) 101,66/0, 2. Stefanie Hornová (Taliansko) 105,95/2 , 3. Viktoria Wolffhardt (Rakúsko) 106,14/0, … 10. Eliška Mintálová (Slovensko) 212,94/104, 17. Zuzana Paňková (Slovensko) 112,45/6

K1 muži: 1: Giovanni De Gennaro (Taliansko) 90,71/0, 2. Joseph Clarke (Veľká Británia) 93,69/2, 3. Hannes Aigner (Nemecko) 93,74/0, … 13. Jakub Grigar (Slovensko) 97,33/2, 28. Martin Halčin 103,59/2, 37. Adam Gonšenica 152,32/52

C1 ženy: 1. Jessica Foxová (Austrália) 105,04/0, 2. Angele Hugová (Francúzsko) 111,55/0, 3. Elena Likiková (Nemecko) 112,10/2, … 8. Zuzana Paňková (Slovensko) 124,47/6, 26. Emanuela Luknárová (Slovensko) 181,04/56.

C1 muži : 1. Sideris Tasiadis (Nemecko) 98,25/0, 2. Matej Beňuš (Slovensko) 101,33/0, 3. Jiří Prskavec (Česká republika) 101,44/0, 10. Alexander Slafkovský (Slovensko) 162,73/56. 11. MArko Mirgorodský (Slovensko)