Slalomári rozbehli sezónu v Seu

Prvé jarné preteky na rozbeh sezóny absolvovala časť najlepších vodných slalomárov na druhých pretekoch Pohára Pyrenejí. Po týždňoch v teple sa presunuli do studených horských vôd. V španielskom La Seu d’Urgell využili slovenskí reprezentanti najmä možnosť natrénovať si divokú španielsku vodu pred tradičným Svetovým pohárom, ktorý sa bude konať tento rok od 31.augusta do 3. septembra ako posledná previerka pred majstrovstvami sveta v Londýne, kde sa bude rozdávať gro olympijských miesteniek pre olympijské hry Paríž 2024.

Najväčšie zastúpenie malo Slovensko v kajaku mužov. Skvelo zajazdil kajakár Martin Halčin, ktorý sa hladko prebojoval do semifinále a z neho z piateho miesta do finále, kde skončil zhodne piaty. Vo finále pádlovali vskutku zvučné mená mužského kajaku ako Španiel Miguel Travé, či Martin Dougoud zo Švajčiarska. Z ďalších kajakárov skončili Filip Stanko 15ty a Adam Gonšenica na 17. mieste. Do semifinále sa prebojovali aj ďalší kajakári – Ondrej Macúš, Iľja Buran, Richard Rumanský a Matej Blaščík.

Suverénne z prvej jazdy postupovala do semifinále kajakárka Eliška Mintálová, ktorej nevyšlo semifinále podľa predstáv. Vo finále ju zastúpila obojživelnícka Zuzana Paňková. Tá najskôr skončila deviata v kajaku, v ktorom sa jej v semifinále podarilo dopádlovať v top 3, v tesnom závese za olympijskou víťazkou z Ria 2016 a domácou matadorkou Maialaen Chourrautovou. V kanoe skončila Zuzana šiesta. Najlepšia z našich kanoistiek skončila na piatom mieste Emanuela Luknárová. Soni Stanovskej vo finále kanoe patrilo tiež skvelé siedme miesto, keď do kajakárskeho finále je chýbali štyri desatiny a skončila na 11. mieste.

Do finále sa nepodarilo prebojovať kanoistom. Jaromír Ivanecký skončil na nepopulárnom 11-tom mieste, keď ho od finálovej desiatky delila iba jednu desatina. Marko Mirgorodský dopádloval 13ty.

Výsledky:

K1 ženy: 1. Monika Nurria Villarrublová (Andora) 101,22/0, 2. Viktoriia Usová (Ukrajina) 105,32/2, 3. Laia Sorribesová (Španielsko) 105,95/2, ... 9. Zuzana Paňková 113,36/2, 11. Soňa Stanovská, 30. Eliška Mintálová (všetky Slovensko)

K1 muži: 1. Miquel Travé (Španielsko) 89,90/0, 2. Timothy Anderson (Austrália) 91,19/0, 3. Gelindo Chiarello (Švajčiarsko) 91,80 /0, ... 5. Martin Halčin 94,33/4, 15. Filip Stanko, 17. Adam Gonšenica, 23. Ondrej Macúš, 29. Iľja Buran, 32. Richard Rumanský, 37. Matej Blaščík, 52. Maximilián Galovič (všetci Slovensko).

C1 ženy: 1. Miren Lazkanová (Španielsko) 107,09/0, 2. Klara Olazabalová (Španielsko) 112,70/4, 3. Aleksandra Stachová (Poľsko) 116,03/4, ... 5. Emanuela Luknárová 119,01/2, 6. Zuzana Paňková 121,00/4, 7. Soňa Stanovská 122,84/6, 23. Monika Škáchová (všetky Slovensko).

C1 muži: 1. Thomas Koechlin (Švajčiarsko) 98,01/0, 2. Miquel Travé (Španielsko) 99,27/2, 3. Robert Hendrick (Írsko) 100,73/0, ... 11. Jaromír Ivanecký, 13. Marko Mirgorodský, 24. Samuel Krajčí, 28. Patrik Riegel, 43. Matúš Mlynček (všetci Slovensko).

Text: Andy Zererová / Foto: copapirineus.org