Samuel Krajčí je juniorský majster Európy, Rumanský tretí

MAJSTROVSTVÁ EURÓPY JUNIOROV A DO 23 ROKOV - ČESKÉ BUDĚJOVICE (9. - 14. AUGUST 2022)

Kanoista Samuel Krajčí získal na Majstrovstvách Európy v kanoistike na divokej vode v  Českých Budějoviciach zlatú medailu v C1 v kategórii juniorov. V nedeľnom finále predviedol bezchybnú jazdu a triumfoval s náskokom 1,27 sekundy pred Slovincom Žigom Linom Hočevarom. Bronz si vybojoval Španiel Markel Imaz (+2,11). Druhý slovenský kanoista Jaromír Ivanecký si pripísal dve trestné sekundy a skončil na šiestom mieste (+3,46).
Krajčí ovládol v nedeľu už semifinálovú jazdu a postúpil suverénne z prvého miesta. Vo finále svoj výkon zopakoval a zvíťazil v čase 90,31 s. Ako jediný z finalistov zajazdil čisto. V Českých Budějoviciach získal už svoj druhý titul majstra Európy, spoločne s Ivaneckým a Dávidom Štaffenom v piatok triumfovali v tímovej súťaži 3xC1.
Medzi kanoistkami - juniorkami sa zo zlatej medaily tešila domáca Klára Kneblová, ktorá vo finále C1 zvíťazila suverénne s vyše deväťsekundovým náskokom pred krajankou Adrianou Morenovou. Najlepšia zo Sloveniek Petronela Ižová obsadila 12te miesto.

O druhú individuálnu medailu pre Slovensko sa postaral už v sobotu Richard Rumanský, ktorý získal v Českých Budějoviciach bronz v K1. Na víťazného Titouana Castrycka z Francúzska stratil 1,41 sekundy. Rumanský bol jeden z troch pretekárov, ktorí zajazdili čistú jazdu a po prejazde cieľom mu patrilo priebežné prvé miesto. Druhú priečku obsadil Slovinec Žiga Lin Hočevar (+0,79). Druhý slovenský reprezentant Ondrej Macúš skončil šiesty. Na Castrycka stratil 5,40 sekundy a urobil jednu chybu na osemnástej bránke.

Medzi juniorkami triumfovala Nemka Paulina Pirrová, ktorá absolvovala bezchybnú jazdu a dosiahla čas 91,89 sekundy. Domáca Olga Samková bola druhá s mankom 2,11 s a pódium doplnila Maite Odriozolová zo Španielska (+4,16). Slovenka Lucia Simonidesová obsadila piate miesto stratila 9,74 sekundy a mala jednu chybu, ktorú urobila na pätnástej bránke.

MEJ- VÝSLEDKY
C1 juniori:

1. Samuel KRAJČÍ (SR) 90,31 s (0), 2. Žiga Lin Hočevar (Slovin.) +1,27 (4), 3. Markel Imaz (Šp.) +2,11 (2), ..., 6. Jaromír IVANECKÝ +3,46 (2), ..., semifinále: 17. Dávidom ŠTAFFEN (obaja SR) +12,61 (4)
    C1 juniorky:
  2. Klára Kneblová 95,03 (0), 2. Adriana Morenová (obe ČR) +9,10 (0), 3. Lucie Krechová (Nem.) +12,17 (4), ..., semifinále: 12. Petronela IŽOVÁ +26,41 (8), 20. Stanislava ĎURATNÁ (obe SR) +87,45 (58)

K1 juniori:

1. Titouan Castryck (Fr.) 81,47 (2), 2. Žiga Lin Hočevar (Slovin.) +0,79 (0), 3. Richard RUMANSKÝ +1,41 (0), ...6. Ondrej MACÚŠ +5,40 (2), semifinále: 23. Filip Stanko (všetci SR) +14,58 (6)
    K1 juniorky:
  2. Paulina Pirrová (Nem.) 91,89 (0), 2. Olga Samková (ČR) +2,11 (0), 3. Maite Odriozolová (Šp.) +4,16 (2), ...5. Lucia SIMONIDESOVÁ +9,74 (2), semifinále: 15. Petronela IŽOVÁ +67,16 (54), 17. Laura STANISLAVSKÁ (všetky SR) +87,88 (62)

DO 23 ROKOV S FINÁLOVOU ÚČASŤOU, NO BEZ MEDAILY

Najlepší indviduálny výsledok v kategórii do 23 rokov patrí kanoistke Soňi Stanovskej, ktorá skončila na ôsmom mieste v C1. Vo finále si pripísala dve trestné sekundy, keď mala dotyk na ôsmej bránke. Na víťaznú Češku Gabrielu Satkovú stratila 7,38 s. Ďalšia slovensá reprezentantka Simona Glejteková obsadila s 10 trestnými sekundami 10. priečku (+19,94). Satková predviedla vo finále čistú jazdu a triumfovala s náskokom 2,48 s pred krajankou Terezou Kneblovou. Bronz si vybojovala Francúzka Fanchon Janssenová (+5,71). Medzi mužmi do 23 rokov dominoval ďalší domáci pretekár Vojtěch Heger.

Chlebová deviata vo finále K1 do 23 rokov, titul pre Galuškovú
Ivana Chlebová obsadila v kajaku žien deviate miesto. V sobotnom finále si pripísala dve trestné sekundy za dotyk na deviatej bránke a v cieli finišovala so stratou 12,72 sekundy na víťaznú Češku Antoniu Galuškovú.
Aj medzi mužmi v kategórii do 23 rokov získal zlato domáci pretekár. Jakub Krejčí rovnako ako Galušková predviedol čistú jazdu a triumfoval časom 79,05 s. Slovákovi Iľjovi Buranovi sa finálová jazda nevydarila, minul v poradí 16. bránku, dostal 50-sekundovú penalizáciu a skončil až na 12. priečke (+57,22).