Predlžujúce sa opravné práce na čunovskom kanáli spravili opäť škrt cez rozpočet

Vodnoslalomársky areál Divoká voda v bratislavskom Čunove je unikátne športovisko, ktoré pravidelne hostí športové podujatia najvyššieho svetového rangu. Otvorili ho v roku 1996 ako časť Vodného diela Gabčíkovo na 1852. dunajskom kilometri a ako destinácia najlepších vodných slalomárov je zároveň dôležitá súčasť prípravy našich reprezentantov, ktorým aj kvalitné domáce podmienky pomáhajú pri získavaní medailí z majstrovstiev sveta, Európy či olympijských hier. 

Historicky najúspešnejší olympijský šport v ére samostatného Slovenska má však napriek možnostiam, ktoré areál Divoká voda v Čunove poskytuje pre kvalitnú prípravu, aj tento rok začiatok sezóny opäť poznačený komplikáciami s tréningom na domácej divokej vode.

Po návrate z tradičných viactýždňových tréningových sústredení v teplých krajinách mali naši slalomári už na začiatku marca naskočiť v príprave na domácu vodu. Opravy na kľúčovej klapke K1, ktoré mali trvať od novembra, však neboli včas dokončené, a tak nedovolili slovenským vodným slalomárom, medzi ktorými sú aj adepti na cenné kovy z OH 2024 v Paríži, plnohodnotne sa pripravovať sa na sezónu. Nezostávalo im tak nič iné, ako opäť si vyhľadať možnosť prípravy na divokej vode na iných vodnoslalomárskych kanáloch v Európe. Čo je však tiež nezanedbateľná skutočnosť, sú finančne zdroje na ďalšie zahraničné tréningové výjazdy nutné pre kvalitnú prípravu na sezónu, ktoré ešte viac zaťažili už aj tak dosť napnutý rozpočet sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky.

Areál vodných športov v Čunove je jediné športovisko, kde každý rok trvá zimná výluka pre športovcov štyri až päť mesiacov. A aj napriek priaznivým klimatickým podmienkam v marcových dňoch sa nemohli naši reprezentanti pripravovať v domácich podmienkach na divokej vode.

„Všetci naši pretekári znovu len túžobne očakávali spustenie vody v čunovskom kanáli najneskôr prvého marca. Problém je, že takýto rovnaký scenár sa opakuje každý rok,“ vysvetľuje Róbert Orokocký, športový riaditeľ sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky. „Každým dňom sa toho nevieme dočkať, týždeň po týždni sa to neustále odkladá. Náš zväz tak musí improvizovať a hľadať pre pretekárov náhradné tréningové možnosti, ktoré sú čo najviac v blízkosti Slovenska. Pritom čunovský areál sa nachádza v dobrých klimatických podmienkach pre takmer celosezónne jazdenie a všetci naši súperi na rozdiel od Slovákov takúto možnosť aj majú. Stačí menovať len Prahu, Krakov, Tacen či Augsburg... Prečo to tak je? Podľa môjho názoru pre archaické nastavenie prevádzkovateľa z minulosti. Až desať mesiacov v roku by dolu čunovským kanálom mohla komfortne tiecť divoká voda a Slovenská kanoistika by tak ušetrila každoročne veľké množstvo financií. Navyše rovnako tu máme aj obrovskú skupinu mladých pretekárov, ktorí nemajú finančné možnosti, aby mohli cestovať za divokou vodou do teplejších destinácií. Desaťmesačná prevádzka v čunovskom areáliby ich výkonnosť výrazne posunula vyššie. V tomto roku mala táto nešťastná situácia ešte väčšiu pachuť, pretože naši slalomári budú bojovať o miestenky pre Slovensko na olympijské hry v Paríži a ich najväčší súper bol zatiaľ vlastný tréningový areál,“ dodal Róbert Orokocký.

Jeho slová potvrdzuje aj predseda sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky Martin Stanovský: „Každoročne by sme vedeli na tejto výluke ušetriť odhadom na zahraničných tréningových kempoch až dvestotisíc eur, ktoré by sme vedeli lepšie využiť na ďalší rozvoj slovenskej kanoistiky na divokej vode.“

Naši aktívni olympijskí medailisti kanoista Michal Martikán, kajakár Jakub Grigar či kanoista Matej Beňuš, tak museli znovu hľadať alternatívu na kvalitnú prípravu v okolitých krajinách a niektorí pretekári ju tentoraz našli v španielskom La Seu d’Urgell. A čo čunovský kanál? Až záťažové testy počas tohto týždňa ukážu, či divoká voda v ňom potečie už v najbližších dňoch. Je na to najvyšší čas, keďže o necelých sedem týždňov sa začnú nominačné preteky do reprezentácie, ktoré sa tradične uskutočnia počas dvoch víkendov v Liptovskom Mikuláši a Čunove. Kým na Liptove tečie voda v Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka od 15. marca, čunovský kanál bol doteraz prázdny. A naši slalomári si musia obe miesta čo najviac najazdiť, aby mohli v čo najlepšej forme bojovať o miesto v reprezentačnom tíme. Tento rok totiž pôjde v nominačných pretekoch o veľa. Veď ten, kto sa nedostane do reprezentácie, stratízároveň šancu bojovať aj o miestenku na olympijské hry v Paríži. A napríklad v kategórii C1 mužov sú na tri miesta v reprezentácii tradične minimálne štyri veľkí adepti Slafkovský, Beňuš, Mirgorodský a Martikán, ktorým určite môžu zobrať dôležité nominačné body už aj úspešní mladí singlisti Krajči, Ivanecký a Štaffen. V každom prípade sa môžeme tešiť na dramatické nominačné súboje i v ďalších troch kategóriách, čiže medzi kajakármi, kajakárkami či kanoistkami.

 

Text: Ján Ježík  (denník ŠPORT)

Foto: Andy Zererová

Dňa 24.03.2023

Preteky

25. Young Danubia Cup 2023 v slalome

29.07.2023 - 30.07.2023

Žilinský maratón

30.09.2023 - 30.09.2023

Dunajský vodácky maratón

14.10.2023 - 14.10.2023

Bratislavský vodácky maratón

18.03.2023 - 18.03.2023