Penrith vymenili za Reunion a SAE

Olympiáda v Tokiu sa podľa mňa uskutoční, verí športový riaditeľ sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky LUKÁŠ GIERTL

O takomto čase zvykli trénovať najlepší slovenskí vodní slalomári v ďalekej Austrálii, kde sa niekedy aj vyše dva mesiace pripravovali v ideálnych podmienkach na začiatok novej sezóny. V tomto roku je však všetko inak. Austrália je pre zahraničných športovcov zatvorená, priletieť do nej sa dá len veľmi ťažko, a tak aj naši úspešní slalomári museli hľadať iné možnosti na prípravu v mesiacoch, počas ktorých kraľuje na Slovensku zima.

Každý, kto sa čo len trochu zaujíma o šport na divokej vode, vie, že základ úspešných výsledkov v nadchádzajúcej sezóne musia športovci položiť práve v zimných mesiacoch, ktoré strávia v teple. Veľmi dobre si to uvedomujú aj naši pretekári. „Už na jeseň sme vedeli, že pre nás už tradičná jarná príprava v austrálskom Penrithe neprichádza v tomto roku do úvahy,“ začal športový riaditeľ sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky Lukáš Giertl a ďalej pokračoval: „Museli sme preto hľadať iné riešenia, aby sme našich najlepších pretekárov dostali napriek pandémii do prostredia, kde budú môcť adekvátne trénovať, ako keby boli v Penrithe.“

Post_Covid_trening_kanoistika_22-04_4718

Samozrejme, že kým sa slalomári rozbehli za teplom, stihli absolvovať tradičné zimné sústredenie. „V tomto sme nič nezmenili. Na bežkách sa znovu pripravovali na Štrbskom Plese a v rakúskom Ramsau. Tieto strediská už máme dostatočne vyskúšané, takže pretekári sa pripravovali v prostredí, ktoré poznajú už dlhé roky,“ skonštatoval Giertl.

Inak to však je v týchto dňoch, keď už je najvyšší čas, aby sa slalomári na nový súťažný ročník chytali v teple.

„Od začiatku prípravného obdobia sme sa snažili, aby pretekári trénovali v mikrotímoch a čo najčastejšie sa testovali. Snažili sme sa, aby sa vyhli nakáze a zdá sa, že sa nám to zatiaľ celkom darí. Mali sme však pred sebou náročnú úlohu dostať ich čo najskôr do tepla. Veľa možností nebolo a sme radi, že sme nakoniec našli – vzhľadom na súčasné podmienky – adekvátne prostredie austrálskemu Penrithu. Základ reprezentačného tímu, ktoré väčšinu tvoria mladší pretekári, sa rozhodol vycestovať do Spojených arabských emirátov a druhá časť dala zase prednosť francúzskemu Reunionu. Samozrejme, že obe strediská majú svoje výhody i nevýhody. Čo sa týka SAE, letí sa tam cez Dubaj, kde musia byť športovci najprv v karanténe a až potom sa môžu presunúť do Abú Zabí. Reunion je zase pre mnohých niečo nové, nie je ešte tak vyskúšaný, ako sme mali Penrith, ale verím, že naši slalomári budú tam aj tam spokojní a vrátia sa domov dobre pripravení na náročnú sezónu,“ verí Lukáš Giertl, ktorý pripomína, že pre rovnaké destinácie sa rozhodli aj iné slalomársky vyspelé krajiny: „V SAE sú napríklad špičkoví Slovinci Savšek a Kauzer, na Reunione budú robiť spoločnosť Slafkovskému, Beňušovi, Grigarovi, Dukátovej, Stanovskej, Luknárovej a ďalším napríklad Taliani, Francúzi a Česi. Ako som už povedal, veľa možností na súčasné trénovanie na vode v teple nie je, takže najlepší slalomári sa určite budú navzájom prelínať, čiže sa budú môcť zároveň aj porovnávať,“ vysvetľuje Lukáš Giertl.

Post_Covid_trening_kanoistika_22-04_4711

Ako je známe, slovenskí vodní slalomári si zatiaľ vybojovali na tokijskú olympiádu tri miestenky. Kajakár Grigar už má istotu štartu v Japonsku a okrem neho tam určite budú aj jeden náš kanoista i kajakárka. Otáznik však stále visí nad účasťou slovenskej kanoistky, pretože naše dievčatá s jednolistovým pádlom ju zatiaľ nezískali. Po neúspešných majstrovstvách sveta v španielskom La Seu d'Urgell mali mať šancu na opravný pokus na vlaňajšom európskom šampionáte v londýnskom Lee Valley, ale ten zrušila pandémia koronavírusu. Takže boj o posledné miestenky na OH v Tokiu sa presunul na tohtoročné ME v talianskej Ivrei. O tom, ktoré slovenské kanoistky však budú o ňu bojovať, sa rozhodne v štyroch nominačných pretekoch, ktoré sú naplánované už v apríli.

„V tejto chvíli majú istotu štartu na európskom šampionáte kanoisti Slafkovský, Beňuš, Martikán, kajakarky Mintálová, Dukátová a kajakári Grigar, Halčin. O zvyšné miesta budú pretekári bojovať na nominačných pretekoch v Čunove a Liptovskom Mikuláši. Veľa sa hovorilo o tom, aký kľúč zvoliť v prípade kategórie C1 žien, ale už v nominačných kritériách pre rok 2019 bolo, že ak sa v niektorej kategórii nevybojuje olympijská miestenka, môže sa nanovo otvoriť boj o miesto v nej. A túto možnosť sme aj využili, a tak v tejto chvíli môže hociktorá z našich kanoistiek pomýšľať na účasť na olympiáde,“ hovorí Giertl. Nominačné preteky sú v Čunove a Liptovskom Mikuláši na programe už v druhej polovici apríla, budú oba kanály pripravené na to, aby sa dalo vzhľadom na súčasné rekonštrukčné práce na nich súťažiť? „Určite sa bude dať na nich pretekať, pretože sme mysleli na to, že dovtedy ešte nebude ich rekonštrukcia ukončená. Vzhľadom na to sa v Čunove bude súťažiť na pravej trati a na Liptove zase na trati Váh, keďže gro rekonštrukčných prác sa deje popri trati Orava.“

Slovak_Open_2020-nedela_13-09_8955

Je jasné, že súčasná priorita pre slovenský vodný slalom je, aby mal v olympijskom Tokiu zastúpenie vo všetkých štyroch kategóriách. Nebude to ľahké, ale naše kanoistky určite spravia všetko pre to, aby jedna z nich v Japonsku nechýbala. „Nominačné kritériá sú známe, všetky vedia, čo na nich čaká. Samozrejme, že prvoradé bude pre ne dostať sa do reprezentačnej trojky, ktorá sa predstaví na ME v Ivrei. Tam bude rozhodujúce získať pre Slovensko olympijskú miestenku a potom tá z nich, ktorá skončí v konečnom poradí najlepšie, si vybojuje olympijskú účasť,“ vysvetľuje Lukáš Giertl. Vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu treba rátať aj s možnosťou, že sa európsky šampionát v Taliansku neuskutoční. Čo bude nasledovať potom? „Áno, všetko je možné, ale máme pripravený aj B-variant. V tejto chvíli je zbytočné o ňom hovoriť, aký je. Pre nás je podstatné, aby sa o miestenke na OH rozhodlo na divokej vode a nie za stolom. Spravíme všetko pre to, aby nás v prípade jej zisku reprezentovala v Japonsku kanoistka, ktorá preukázala najlepšiu formu v pretekoch.“

Stále sa veľa hovorí o tokijských olympijských hrách. Chvíľu sa zdá, že je pandemická situácia lepšia, potom sa vzápätí zase zhorší, a tak nad ich uskutočnením neustále visí veľký otáznik. Športový riaditeľ sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky je optimista: „Verím, že sa olympiáda v stanovenom termíne uskutoční. Podľa mňa jej usporiadaniu výrazne pomôže fakt, že sa vo svete už začalo s očkovaním. To je veľký predpoklad, že Tokio olympiádu usporiada. Áno, nebude to za takých podmienok, na aké sme boli počas OH zvyknutí, ale je to najväčší športový sviatok na svete. Určite budeme všetci rešpektovať pravidlá, ktorá určí Medzinárodný olympijský výbor v spolupráci s organizátormi hier.“

Na Slovensku sa v tejto súvislosti otvorila v posledných dňoch otázka očkovania športovcov, ktorí sú v plnej príprave na tokijskú olympiádu. Pre mnohých je to vrchol ich kariéry, a tak nečudo, že by boli najradšej, aby boli čo najskôr zaočkovaní. To by im nielenže uľahčilo prípravu, ale aj prípadné cestovanie z jednej krajiny do druhej. „Toto je veľmi citlivá oblasť. Na jednej strane si všetci veľmi dobre uvedomujeme, že prvoradé je zaočkovanie najrizikovejšej časti obyvateľstva. S tým všetci jednoznačne súhlasíme. Na druhej si však kompetentní musia uvedomiť, že športovci, ktorí budú štatovať v Japonsku, alebo ešte len bojujú o účasť na OH, sú profesionáli, pre ktorých je ich šport povolanie. Nemôžu si dovoliť vypadnúť z tréningového rytmu pre prípadné ochorenie na koronavírus. Videli sme na prípade sestier Fialkových, čo s ich výkonnosťou spravila korona... Nechcem teraz tvrdiť, že športovci by mali byť zaočkovaní hneď medzi prvými, ale podľa mňa by mali kompetentní pouvažovať nad tým, kedy ich zaradiť do poradia. Pretože by sa mohlo stať, že podľa toho súčasného sa môžu dostať na rad až vtedy, keď to bude pre nich neskoro. Na jednej strane sa môže zdať, že olympiáda je ešte ďaleko, ale na druhej je už veľmi blízko. Každý neskorší termín zaočkovania pre našich najlepších športovcov, do ktorých štát vkladá nemalé peniaze, totiž môže byť čoraz rizikovejší. Diskutujeme s vedením SOŠV i lekárom Fanom, ktorý bude šéflekár slovenskej výpravy v Tokiu a verím, že spoločne nájdeme riešenie, s ktorým budú nakoniec spokojné všetky zainteresované strany,“ zamyslel sa Giertl.

Rozlucka_s_Cunovom_2020_14-11_0018_9496

Vedenie slovenského vodného slalomu ešte pred začiatkom tohto olympijského cyklu avizovalo, že jeho cieľ bude, aby naši slalomári mohli reálne bojovať o medailu v každej kategórii. Vzhľadom na ich posledné výsledky z vrcholných podujatí sa zdá, že tento cieľ nie je veľmi splniteľný... „Sme realisti, vieme, že svetová špička aj v našom športe sa rozširuje a zároveň veľmi vyrovnáva. O víťazstvách a ďalších medailových miestach už rozhodujú najmenšie detaily a je jasné, že preč sú časy, keď sme vozili z vrcholných podujatí jednu medailu za druhou. V biatlone skončil náš Šíma v pretekoch Svetového pohára na konci tretej desiatky a všetci sme to brali ako veľký úspech. Keby rovnakú priečku obsadil náš kajakár, ktorý má takisto vyše sto súperov ako biatlonisti, tak by všetci nadávali... Áno, Slovensko si zvyklo na slalomárske medaily, ale prichádza čas, keď budeme musieť byť spokojní aj s cenným kovom hliadky našich singlistov a k tomu možno s jedným štvrtým miestom v individuálnej súťaži. Taká je realita, ale my samozrejme, spravíme všetko pre to, aby sme opäť získavali medaily. A či to vyjde už v Tokiu? Ja budem spokojný, ak budú so svojou jazdou na olympiáde spokojní samotní pretekári. V tom prípade to bude totiž určite znamenať dobrý výsledok,“ hovorí Lukáš Giertl, ktorý si uvedomuje, že pre prípadný úspech na olympiáde bude dôležité, aby naši slalomári mali možnosť čo najviac trénovať na tokijskom olympijskom kanáli: „Podľa plánu by mal byť k dispozícii v apríli, máji, júni a aj tesne pred OH v júli, aká však bude skutočnosť, je v tejto chvíli otázne. Spolu s kajakárom Grigarom zatiaľ máme v pláne aprílový výjazd, ale zatiaľ platia v Japonsku prísne karanténne opatrenia. Náš tréner japonských slalomárov Milan Kubáň tam bol naposledy pred Vianocami, momentálne musí byť človek po príchode do tejto krajiny najprv dva týždne v karanténe, takže hovoriť, aká bude naša príprava pred olympiádou, je v tejto chvíli zatiaľ nemožné.“

Verme, že napriek týmto problémom Slováci aj v Tokiu potvrdia, že vodný slalom je náš najúspešnejší olympijský šport.

NOMINAČNÉ PRETEKY DO REPREZENTAČNÉHO TÍMU

  1. PRETEKY 17. APRÍLA ČUNOVO
  2. PRETEKY 18. APRÍLA ČUNOV0
  3. PRETEKY 24. APRÍLA L. MIKULÁŠ
  4. PRETEKY 25. APRÍLA L. MIKULÁŠ

V ECA OPEN OSEM PRETEKOV
Európska kanoistická asociácia v týchto dňoch zverejnila kalendár pretekov ECA Open vo vodnom slalome. Je v ňom osem pretekov, medzi ktorými nechýba májové podujatie v Liptovskom Mikuláši.

  • LA SEU D'URGELL (Šp.)    20. a  21. MARCA
  • PAU (Fr.) 27. a 28. MARCA
  • MARKKLEEBERG (Nem.) 10. a 11. APRÍLA
  • TACEN (Slovin.)     17. a 18. APRÍLA
  • LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ   22. a 23. MÁJA
  • MERANO (Tal.)  28. – 30. MÁJA
  • ČESKÉ BUDÉJOVICE (ČR)    24. a 25. JÚLA
  • PRAHA (ČR)     31. JÚLA a 1. AUGUSTA 

JÁN JEŽÍK, denník ŠPORT
FOTO PAVOL UHRIN

Dňa 22.01.2021

Preteky

Žilinský maratón

28.09.2024 - 28.09.2024

Zvolenský maratón

05.10.2024 - 05.10.2024

Bratislavský vodácky maratón

18.03.2023 - 18.03.2023

25. Young Danubia Cup 2023 v slalome

29.07.2023 - 30.07.2023

Žilinský maratón

30.09.2023 - 30.09.2023

Dunajský vodácky maratón

21.10.2023 - 21.10.2023

30.ročník Žilinských zjazdov

23.03.2024 - 24.03.2024