Nominácia do slovenskej reprezentácie bez prekvapení

3. a 4. nominačné preteky, 5. a 6. kolo Slovenského pohára v kanoistike na divokej vode

Liptovský Mikuláš, 14. máj 2023

V Liptovskom Mikuláši sa počas víkendu rozhodlo o zložení slovenskej reprezentácie v kanoistike na divokej vode. Štyri nominačné preteky, z ktorých sa tri najlepšie výsledky započítavali do celkového bodového hodnotenia, rozhodli o troch menách v každej kategórii, ktoré budú reprezentovať Slovensko na Svetových pohároch, Európskych hrách v Krakove a Majstrovstvách sveta v Londýne s olympijskou nomináciou.

Mintálová potvrdila postavenie slovenskej jednotky

V ženskom kajaku rozhodli o víťazke nominácie až posledné preteky. Eliška Mintálová predviedla skvelú jazdu, ktorou pokorila druhú Zuzanu Paňkovú o takmer 10 sekúnd.

„Posledná finálová jazda mi vyšla. Na jednom úseku ma trochu splavilo a mala som jeden dotyk, ale inak bola jazda veľmi kvalitná a teším sa, lebo som konečne predviedla dobrú jazdu.“ Mintálová nemala počas dvoch nominačných víkendov najlepšie dni. „Celé nominácie boli pre mňa ako prekliate. Pred prvými pretekmi v Čunove mi zhorelo auto, skoro som nestihla štart a bolo to veľmi stresujúce. Na druhých pretekoch som predviedla veľmi solídny výkon, ale jeden prejazd brány ohodnotili rozhodcovia 50-sekundovou penalizáciou, ktorá bola z môjho pohľadu sporná. O to som mala väčšiu motiváciu v Liptovskom Mikuláši, ale už od pondelka som bola trochu chorá a cez týždeň sa to zhoršovalo a na tretích pretekoch som bola úplne vyfľusnutá na vode. Nepodala som výkon aký viem predviesť a zajazdiť. O to šťastnejšia som po poslednom finále. Aj keď nie som zdravotne úplne v poriadku, dokázala som predviesť veľmi solídnu jazdu, reprezentácia vyšla a ideme ďalej.“

Druhé miesto v domácej nominácii vybojovala Soňa Stanovská, ktorá na tretích nominačných pretekoch nebola vo svojej koži. „Nie každý deň je nedeľa a v sobotu bola naozaj sobota, ale do posledných pretekov som nastupovala s dobrým pocitom. Vstala som s dobrou náladou a s tým, že to dopadne dobre. To, že jeden deň zo štyroch som nemala dobrý nevnímam negatívne, skôr to beriem tak, že aj z takýchto dní sa treba poučiť a o to viac som chcela zabojovať.“

O tretej do partie rozhodla až matematika sčítania nominačných bodov v prípade rovnosti. Až tri kajakárky získali zhodne po 55 bodov. V kombinácii bodov a výsledkov rozhodol až bod 3.3 nominačných kritérií a zavážilo víťazstvo v tretích nominačných pretekoch v prospech Michaely Haššovej, ktorá je treťou kajakárkou v slovenskej reprezentácii.

Kanoisti opäť bez Martikána

Nomináciu kanoistov ovládol Alexander Slafkovský, ktorý mal ako jediný nominačnú istotu po prvých dvoch pretekoch v Čunove. Po tretích pretekoch sa k nemu pridal Marko Mirgorodský. ,,Nominačné preteky boli pre mňa náročné po psychickej stránke. Je to naozaj o detailoch. Som rád, že som potvrdil moju výkonnosť a vybojoval som si  miestenku v reprezentácii,“ povedal Mirgorodský.

Na tretiu loď do partie sa čakalo do nedeľňajšieho finále. V ňom strieborný olympijský medailista z Rio de Janeiro 2016 Matej Beňuš zajazdil excelentnú jazdu a zvíťazil.

„Slovenské nominačné preteky sú vždy veľmi náročné. Všetci jazdia na domácich tratiach veľmi dobre a vedel som, že to bude náročné. V Čunove som začal dobre prvým a tretím miestom. Prvými pretekmi v Liptovskom Mikuláši som si pozíciu trochu skomplikoval v podstate jedným zlým záberom, tak som musel bojovať do posledných pretekov, ale musím povedať že som spokojný. Určite som mal v jazde rezervy. Niektoré brány boli nepríjemné, aj proti vode, ale všetci sme sa s tým museli popasovať. Nepripúšťal som si, že by som sa do reprezentácie nedostal a koncentroval som sa iba na svoj výkon,“ zhodnotil Matej Beňuš.

Michalovi Martikánovi sa po neúspechu v rokoch 2021 a 2022 opäť nepodarilo prebojovať do trojice najlepších a skončil na smolnom štvrtom mieste. ,,Som sklamaný, že som sa nedostal do slovenskej reprezentácie. Posledné finále som išiel veľmi zle. V polovici trate mi nevyšla voda a už sa to viezlo so mnou. Snažil som sa jazdu zachraňovať, ale išiel som aj pomaly. Hlavou mi preblysli všetky možnosti, ale netreba si to pripúšťať. Nechám si prejsť hlavou čo ďalej, ale mám vodný slalom veľmi rád, takže nerád by som skončil,“ povedal Michal po poslednej nominačnej jazde.

Paňková je jednotka, v kanoe jej to lieta

V ženskom kanoe je slovenskou jednotkou Zuzana Paňková. Reprezentačnú istotu si zabezpečila po tretích pretekoch. „Som spokojná s mojimi jazdami na kanoe. Podala som dobrý výkon a som šťastná, že som v reprezentácii. Posledných pár mesiacov mi to na C1 lieta a cítim sa v kanoe veľmi dobre,“ vyznala sa Zuzana. Po prvých dvoch nominačných pretekoch až piata Emanuela Luknárová predviedla v Liptovskom Mikuláši excelentné jazdy a v celkovom hodnotení nominácie poskočila na druhé miesto. „Preteky v Čunove mi nevyšli ako som si predstavovala a do Liptovského Mikuláša som išla s tým, že budem musieť vyhrať a zájsť naozaj dobré jazdy a na to som sa sústredila a pripravovala celý týždeň. Som veľmi šťastná, že som sa aj po neúspešnom štarte dostala do reprezentácie. Prvý cieľ sezóny som splnila a dúfam, že sa mi podarí splniť aj tie ďalšie,“ povedala Luknárová. Treťou kanoistkou v reprezentácii je Soňa Stanovská, ktorá sa ako jediná nominovala v kajaku aj kanoe. „Prvýkrát sa mi podarilo uspieť v kajaku aj kanoe a nesmierne sa teším. Bol to jeden z mojich snov a verím, že to takto bude pokračovať,“ vyznala sa Stanovská.

Grigar bezkonkurečne

Kajakárska reprezentačná trojica sa stabilizovala a bude rovnaká ako posledné dva roky. Strieborný olympijský medailista z Tokia Jakub Grigar nemá v kajaku na Slovensku konkurenciu. Štyri preteky, 8 štartov, 8 víťazstiev. Ani v jednej kvalifikačnej, či finálovej jazde nezaváhal a nepustil pred seba konkurenciu. ,,Mojim cieľom bol mať po troch pretekoch istú nomináciu, takže som veľmi spokojný, že sa mi to podarilo a čo ma teší ešte viac sú víťazstvá v každej jednej jazde, čo pre mňa značí, že mám istotu v každej jazde a na vode sa cítim dobre. Ešte musím jazdy doladiť a zrýchliť, aby som sa vedel presadiť medzi svetovou konkurenciou a teším sa na celú sezónu,“ povedal spokojný Grigar. Druhý v domácej nominácii skončil Martin Halčin. ,,Nominačné preteky som trochu mimo formy. V reprezentácii som a to je dôležité, ale cítim sa unavene. V poslednej dobe bolo veľa cestovania a bol som chorľavý. Celkovo som mal problém predviesť jazdy, s ktorými by som bol spokojný,“ priznal Halčin. Tretím kajakárom v reprezentácii je Adam Gonšenica, ktorý predviedol stabilné výkony a solídne finálové jazdy a za Halčinom zaostal o dva body.

Najbližšie kroky slovenských reprezentantov v kanoistike na divokej vode povedú do dejiska majstrovstiev sveta v Londýne, kde absolvujú týždňové sústredenie na divokej vode, ktorá bude rozhodovať o olympijských miestenkách. Následne 1. júna začína séria Svetových pohárov v nemeckom Augsburgu.

Text a foto: Andy Zererová

Poradie po štyroch nominačných pretekoch:

K1 ženy:

1. Eliška Mintálová - 64 bodov, 2. Soňa Stanovská – 60, 3. Michaela Haššová, Zuzana Paňková, Ivana Chlebová – po 55. (poradie určil bod 3.3 nominačných kritérií)