V PRAHE TESNE ZA MEDAILOVÝMI STUPIENKAMI

2. KOLO SVETOVÉHO POHÁRA – PRAHA-TRÓJA, ČESKÁ REPUBLIKA – 7. – 9. jún 2024

Slovenskí vodní slalomári skončili na 2. kole Svetového pohára v pražskej Tróji tesne za medailovými stupienkami. Najbližšie ku vzácnemu kovu bola kanoistka Zuzana Paňková, ktorá skončila o 13 stotín za bronzom štvrtá. Strieborný z prvého kola Marko Mirgorodský obsadil piate miesto v C1 muži a v rovnakej kategórii skončil Matej Beňuš šiesty.

Štvrté miesto po vyhratej kvalifikácii bolí

Zuzana Paňková postúpila do desaťčlenného finále najrýchlejšou kvalifikačnou jazdou, v ktorej doslova preletela 24 brán na trati s jedným dotykom v úvode jazdy.

Vo finále zaostala Paňková za domácou víťazkou Gabrielou Satkovou o 2,21 sekundy. Druhé miesto obsadila Austrálčanka Jessica Foxová (+1,59), tretia skončila Herzogová (+2,08 s).

„Štvrté miesto trošku bolí. Po kvalifikácii som na seba vytvorila určitý tlak. Okrem dvoch chýb to bola úžasná jazda a aj tak som šťastná. Výjazd z poslednej bránky nebol najlepší. Tento stres z toho, že som išla posledná, som si zaslúžila, no môžem povedať, že sa mi išlo celkom dobre," vyznala sa Zuzana Paňková.

Našej olympioničke pražská trať evidentne sedí, keď sa za posledné tri roky na Svetovom pohári vždy prebojovala do finále. Tohtoročným štvrtým miestom si zopakovala umiestnenie z roku 2022.

Paňková bola jediná Slovenka vo finále. Soňa Stanovská sa v kvalifikácii nevyhla dotykom a 2-sekundovým penlizáciam, nazbierala šesť trestných sekúnd a obsadila 23. priečku s mankom 14,21 s. Na finále nedosiahla ani Monika Škáchová, ktorá sa postupne preteky po pretekoch zlepšuje. V Prahe jej patrí 26. priečka (+14,98).

Dvojnásobné finále kanoistov

Obaja slovenskí finalisti si zopakovali umiestnenie z kvalifikácie. Marko Mirgorodský skončil s mankom 5,49 sekundy na domáceho víťaza Jiřího Prskavca. Matej Beňuš mal na víťaza  stratu 5,62 sekundy. Druhé miesto obsadil Slovinec Benjamin Savsek (+0,82), tretie Francúz Nicolas Gestin (+2,11).

Marko Mirgorodský mal vo finále jeden dotyk a nepodarilo sa mu zopakovať čas z kvalifikácie. „Účasť vo finále je vždy pozitívum. Samotná finálová jazda mi nevyšla, podplával som dvanástu bránku. Bol to zlomok sekundy, ani poriadne neviem, čo sa stalo. Vedel som, že mám za sebou chybu a snažil som sa bojovať až do konca. Robil som, čo som mohol, no neodchádzam spokojný,“ uviedol Marko Mirgorodský
Matej Beňuš mal po kvalifikácii čistú jazdu aj vo finále, no k lepšiemu umiestneniu mu chýbala rýchlosť. „Som sklamaný, pretože som sa cítil veľmi dobre. Opäť som tesne zaostal za stupňom víťazov. Prvá polovica jazdy bola celkom dobrá, v druhej som bojoval a nevyšlo mi niekoľko prejazdov a už som len nabaľoval desatiny sekúnd,“ povedal po jazde Matej Beňuš.

Kajakárske finále bez slovenskej účasti
Do piatkového finále v K1 nepostúpila ani jedna slovenská loď. Medzi ženami bola najbližšie k najlepšej desiatke šestnásta Eliška Mintálová, ktorej chýbalo na postup 1,48 sekundy. Urobila chyby na dvoch protiprúdnych bránach (4 a 17). Soňa Stanovská skončila na 22. mieste a na desiatu Rakúšanku Corinna Kuhnle stratila viac ako štyri sekundy. "Obojživelníčka" Zuzana Paňková v K1 neštartovala, v tejto fáze sezóny sa už zameriava na C1, v ktorej štartuje aj na OH v Paríži.

Medzi mužmi delilo Jakuba Grigara 7,27 sekundy od finále, skončil na 24. mieste. Martin Halčin skončil hneď za svojim reprezentačným kolegom na 25. mieste. Nedarilo sa Adamovi Gonšenicovi, ktorý v závere dostal dve 50-sekundové penalizácie a skončil s veľkou stratou na 72. priečke.

Program Svetového pohára v Prahe pokračuje novou olympijskou disciplínou kajak kros, v ktorej sa zajtra rozdajú posledné 3 miestenky v mužskej i ženskej kategórii.

VÝSLEDKY - 2. kolo SP v Prahe
C1 muži:
1. Jiří Prskavec (ČR) 86,32 sek. (0 tr. sekúnd), 2. Benjamin Savšek (Slov.) +0,82 s (0), 3. Nicolas Gestin (Fr.) +2,11 (2), 4. Timo Trummer (Nem.) +2,93 (4), 5. Marko MIRGORODSKÝ (SR) +5,49 (2), Matej BEŇUŠ (SR) +5,62 (0)

Poradie v SP (2 z 5): 1. Gestin 100, 2. MIRGORODSKÝ 99, 3. Savšek 87, ..., 5. BEŇUŠ 86, 15. Michal MARTIKÁN (všetci SR) 56

C1 ženy:

1. Gabriela Satková (ČR) 96,35 s (2), 2. Jessica Foxová (Austr.) +1,59 (4), 3. Andrea Herzogová (Nem.) +2,08 (2), 4. Zuzana PAŇKOVÁ (SR) +2,21 (0), 5. Ana Satilová (Braz.) +2,32 (0), 6. Angele Hugová (Fr.) +5,87 (0)

Poradie v SP (2 z 5): 1. Foxová 115, 2. Nele Baynová (Nem.) 86, 3. Herzogová 84, ..., 18. PAŇKOVÁ 46, 20. Soňa STANOVSKÁ 36, 36. Monika ŠKÁCHOVÁ 15, 38. Ivana CHLEBOVÁ (všetky SR) 7