Kanoista roka 2019

V piatok 24. januára 2020 vyhlási Slovenská kanoistika v priestoroch Národného futbalového štadióna výsledky ankety Kanoista roka 2019.

V predolympijskej sezóne potvrdili slovenskí vodní slalomári, že patria do svetovej špičky. Tri zo štyroch olympijských miesteniek do Tokia si vybojovali na majstrovstvách sveta vo španielskom La Seu d’Urgell v kategóriách K1M, K1Ž. C1M, pričom kajakár Jakub Grigar si vypádloval miestenku priamo na svoje meno. Deviaty titul majstrov sveta hliadky v zložení Matej Beňuš, Michal Martikán, Alexander Slafkovský po sebe je niečo, čo sa navždy zapíše do histórie vodného slalomu. Rovnako je potrebné vyzdvihnúť prvenstvo Mateja Beňuša v celkovom hodnotení Svetového pohára, ako aj premiérový triumf slovenského kajakára vo „sveťáku“ v podaní Andreja Máleka v bratislavskom Čunove.

Nezaostali ani rýchlostní kanoisti, keď na majstrovstvách sveta v maďarskom Szegede získali dve bronzové medaily (Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka a Adam Botek v K4 na 500 m a Denis Myšák, Ákos Gacsal, Juraj Tarr a Gábor Jakubík v K4 na 1000 m) a vyjazdili tam 5 olympijských miesteniek (K4 na 500 metrov a Gelle v K1 na 1000 m), na Európskych hrách v bieloruskom Minsku zásluhou štvorkajaka (Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka a Adam Botek) brali bronz na 500 m a Mariana Petrušová získala takisto bronz v K1 5000 m.

Darilo sa aj talentovaným nástupcom úspešnej generácie. Na majstrovstvách sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov vo vodnom slalome v poľskom Krakove brala bronz v kategórii do 23 rokov Monika Škáchová, na mládežníckej Európe v Liptovskom Mikuláši si slovenská výprava pripísala všetky tri individuálne cenné kovy – zlato Jakub Grigar, striebro Marko Mirgorodský, bronz Eliška Mintálová – ako aj šesť medailí zo súťaží hliadok.

Rýchlostná kanoistika taktiež žala úspechy v mládežníckych kategóriách. Na ME juniorov a športovcov do 23 rokov  v českých Račiciach získala 5 medailí, 1 zlato a 4 striebra. Všetko vo vyššej vekovej kategórii  - o zlato sa postarala Mariana Petrušová v K1 na 1000 m, dve striebra získala Gabriela Ladičová v C1 na 200 m a 500 m, po jednom striebre pridala štvorica Samuel Baláž, Matúš Jedinák, Csaba Zalka, Adam Botek v K4 500 m a dvojica Samuel Baláž, Adam Botek v K2 na 1000 m.