V nedeľu Grigar a Stanovská na 13. priečke

FINÁLE SVETOVÉHO POHÁRA ICF * 6. – 8. SEPTEMBRA 2019 * PRAHA-TROJA (ČR)

Český kajakár Jiří Prskavec a austrálska kanoistka Jessica Foxová sa stali víťazmi nedeľňajších súťaží na pretekoch záverečného 5. kola Svetového pohára vo vodnom slalome v Prahe-Troji. Ani jednej zo štyroch slovenských lodí sa nepodarilo prebojovať do finále.

Medzi kajakármi Jakub Grigar obsadil 13. priečku, o prienik medzi elitnú desiatku ho pripravil dotyk s deviatou bránkou a pomalšia dolná časť technicky náročnej trate v Prahe. Od postupu ďalej ho delilo iba 18 stotín sekundy. Andrejovi Málekovi semifinále nevyšlo, so šiestimi trestnými sekundami skončil na 32. priečke. "Semifinálová jazda bola celkom fajn, o postup som prišiel dotykom s bránkou. S vystúpením môžem byť spokojný, ale s výsledkom nie," poznamenal Grigar.

V Prahe sa zrodil očakávaný český triumf. Prvenstvo si vyjazdil Jiří Prskavec pred krajanom Vítom Přindišom, treti skončil Francúz Boris Neveu. Prskavec sa teší aj z celkového triumfu vo Svetovom pohári, spomedzi Slovákov skončil najvyššie Andrej Málek - na 11. mieste. Jakub Grigar je v sumáre sezóny SP 2019 sedemnásty a Martin Halčin dvadsiaty.

AndrejMalek08092019

V kategórii kanoistiek sa nedarilo dvojici slovenských semifinalistiek - Soňa Stanovská obsadila 13. miesto s odstupom 2,59 sekundy na elitnú desiatku, Moniku Škáchovú klasifikovali na 22. priečke. Emanuela Luknárová skončila už v piatkovej kvalifikácii. Prvenstvo si vyjazdila Austrálčanka Jessica Foxová s tesným náskokom 4 stotín sekundy pred Britkou Kimberley Woodsovou. Tretia skončila domáca reprezentantka Tereza Fišerová. Foxová sa stala po piaty raz celkovou víťazkou SP v kategórii C1. Okrem toho má na konte aj dva celkové triumfy v K1. Zo Sloveniek bola Monika Škáchová celkovo pätnásta a Soňa Stanovská dvadsiata tretia.

"Na štarte sa mi triasli ruky a búšilo srdce, no zvládla som to dobre a dala asi najlepšiu jazdu v tomto roku. Urobila som dva hlúpe 'ťuky', ktoré ma obrali o finále," povedala po semifinále Stanovská.

SonaStanovska08092019

"Ťažké pasáže som absolvovala dobre, no pokazila som jednoduchšie časti. Verím, že mi to lepšie vyjde n majstrovstvách sveta v Seu d'Urgell. Tam to mám rada," skonštatovala Škáchová.

MonikaSkachova08092019

Na pretekoch SP v Prahe pokračovala slovenská kvalifikácia o účasť na olympijských hrách 2020 v japonskom Tokiu. Súčasťou internej kvalifikácie boli aj minulotýždňové preteky SP v nemeckom Markkleebergu, o právo predstaviť sa pod piatimi kruhmi budú Slováci bojovať aj na majstrovstvách sveta v španielskom Seu d'Urgell v závere septembra a v máji 2020 majstrovstvá Európy v Londýne.

"V sobotu sme dosiahli vynikajúce výsledky medzi singlistami, keď všetci traja boli vo finále a Matej Beňuš sa stal celkovým víťazom SP. Vynikajúca bola aj Eliška Mintálová v kajaku, ktorá štvrtým miestom dosiahla najlepší výsledok v kariére. V nedeľu škoda Jakuba Grigara, postup mu ušiel len veľmi tesne. V internej kvalifikácii sa nám to poriadne zamotáva, majstrovstvá sveta a potom aj majstrovstvá Európy budú isto ešte veľmi zaujímavé. Koncom septembra nás čaká svetový šampionát a tam chceme to hlavné - získať miestenky na olympiádu," zhodnotil športový riaditeľ sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky Lukáš Giertl.

VÝSLEDKY Z PRAHY-TROJE - NEDEĽŇAJŠIE FINÁLE

C1Ž: 1. Jessica Foxová (Aus.) 113,95 (2), 2. Kimberley Woodsová (V. Brit.) 113,99 (2), 3. Tereza Fišerová (ČR) 118,39 (2), ... v semifinále: 13. Soňa Stanovská 128,23 (4), 22. Monika Škáchová 131,61 (0) - obe nepostúpili do finále, ... v kvalifikácii: Emanuela Luknárová (všetky SR) nepostúpila do semifinále

K1M: 1. Jiří Prskavec 90,67 (0), 2. Vít Přindiš (obaja ČR) 93,20 (0), 3. Boris Neveu (Fr.) 94,18 (0), ... v semifinále: 13. Jakub Grigar 96,50 (2), 32. Andrej Málek 105,56 (6) - obaja nepostúpili do finále, ... v kvalifikácii: Martin Halčin (všetci SR) nepostúpil do semifinále

KONEČNÉ PORADIE VO SVETOVOM POHÁRI 2019:

C1Ž: 1. Jessica Foxová (Aus.) 312 bodov, 2. Ana Satilová (Braz.) 225, 3. Tereza Fišerová (ČR) 222, ... 15. Monika Škáchová 122, 23. Soňa Stanovská 97, 34. Emanuela Luknárová 61, 56. Simona Glejteková 19, 79. Simona Maceková (všetky SR) 2

K1M: 1. Jiří Prskavec (ČR) 319 bodov, 2. Peter Kauzer (Slovin.) 266, 3. Vít Přindiš (ČR) 262, ... 11. Andrej Málek 154, 17. Jakub Grigar 135, 20. Martin Halčin (všetci SR) 123