V Liptovskom Mikuláši bojovali vodní slalomári o prvé nominačné body

Liptovský Mikuláš, 8. máj 2022 – Prvé dva zo série štyroch nominačných pretekov do reprezentácie v kanoistike na divokej vode sa uskutočnili počas víkendu v Areáli vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši na trati Orava.

Jeden z mála slovenských športov, kde máme z čoho vyberať a do slovenskej reprezentácie sa dostane iba svetová špička a niekedy ani tá nie. Súboje na divokej vode sa viedli o tri nominačné miesta v štyroch kategóriách aj s príchuťou majstrovstiev Európy, ktoré sa už o 19 dní začínajú práve v Liptovskom Mikuláši.

Paňková dala opäť double

Na úvod sobotňajšieho programu sa v kategórii K1 ženy nepodarila jazda favoritke Eliške Mintálovej, ktorá nepostúpila do šesťčlenného finále. V ňom zvíťazila čistou jazdou Zuzana Paňková a do nominácie si zapísala plný počet bodov. ,,Mám rada ťažké trate a táto trať bola technicky aj fyzicky veľmi náročná,“ povedala Zuzana. Trať, voda i deň jej vyšli na výbornú, keď sa jej v prvý nominačný deň podarilo výnimočné double. Dominovala nielen v kategórii kajakárok ale zvíťazila aj medzi kanoistkami. ,,My, vodní slalomári trénujeme veľmi veľa a pretekov je veľmi málo a šanca, že práve v ten deň D ti vyjde deň je dosť malá a mne dnešok naozaj vyšiel,“ zhodnotila spokojná Zuzana.

V nedeľu sa naša tokijská olympionička Eliška Mintálová prebudila do úplne iného dňa a dokázala, že pod tlakom vie zajazdiť, keď zvíťazila v druhých nominačných pretekoch s odstupom vyše troch sekúnd pred druhou Michaelou Haššovou. ,,Mám pocit, že vypäté situácie zvládam dobre,“ pochválila sa Eliška. ,,Aj minulý rok na majstrovstvách Európy som sa prvou jazdou nedokázala ani kvalifikovať a druhú som vyhrala. V sobotu mi nevyšiel deň, bola som dosť tuhá a nevedela som sa správne naladiť. Zároveň musím priznať, že sa mi pridal jeden stresujúci faktor. Minulý rok jazdili Elena Kaliská a Jana Dukátová. Favoritky, ktoré tu vždy boli a zrazu obe ukončili kariéru a pri ostatných mladších dievčatách som dnes považovaná za líderku ja. Na nedeľu som sa lepšie naladila, lepšie rozcvičila a rozjazdila, venovala som príprave viac času a hneď to bolo vidno,“ priznala žilinská rodáčka.

Čierny Peter pre štvrtého kanoistu

Kanoisti sú našou najvyrovnanejšou disciplínou so štyrmi top pretekármi na svetovej úrovni, z ktorých sa iba traja nominujú do slovenskej reprezentácie. Každý rok sa v nominácii rozhoduje o čiernom Petrovi pre štvrtého. Alexander Slafkovský má výhodu 20 bodov za druhé miesto na majstrovstvách sveta 2021 a do konečného sčítavania má teda výhodu druhého miesta v nominačných pretekoch. Prvé nominačné preteky vyhral najmladší zo štvorice Marko Mirgorodský, no druhý deň veľmi smolne odštartoval do kvalifikačnej jazdy, v ktorej minul hneď prvú bránu a neprebojoval sa do šestice postupujúcich o najvyššie body. V nedeľňajšom finále dominoval Matej Beňuš s vyše trojsekundovým náskokom pred Michalom Martikánom. ,,Domáce nominácie sú vždy nepríjemné, najmä v Liptovskom Mikuláši, kde sa stavajú náročné trate a domáci pretekári sú tu veľmi rýchli. Ja som spokojný, že si odtiaľto odnášam víťazstvo a tretie miesto na domácu vodu,“ povedal Matej.

Michal Martikán má na liptovskej trati odjazdené tisíce kilometrov. ,,Mám tu odjazdených mnoho rokov a možno si môžem dovoliť tvrdiť, že najviac zo všetkých a vždy ma tu niečo prekvapí,“ zažartoval po druhom mieste v druhých nominačných pretekoch dvojnásobný olympijský víťaz Michal. ,,Z mojej strany je to pomalé, rozbieham sa, pretože som nebol nikdy zvyknutý byť vo forme takto zavčasu, ale mám pocit, že od jazdy k jazde je to čím ďalej lepšie.“

Bez Škáchovej dominovala Stanovská

Z nominácie kanoistiek vypadla túto sezónu olympionička Monika Škáchová, ktorá sa zotavuje po komplikovanej operácii ramena, ktoré ju trápilo už počas olympijskej sezóny. No na divokej vode nám vyrastá unikátna generácia dievčat - obojživeľníčok, ktoré vedia jazdiť s dvojlistým i jednolistým pádlom. Kým v sobotňajších nominačných pretekoch vyhrala Zuzana Paňková, v nedeľu dominovala Soňa Stanovská, ktorá je priebežnou líderkou v poradí s víťazstvom a druhým miestom. ,,Z Dolného Kubína je to na skok do Liptovského Mikuláša, takže ja sa na tejto trati cítim ako doma. Je to evidentné z výsledkov, mám to tu naozaj najazdené a trať dokonale poznám,“ vyznala sa po víťazstve Soňa Stanovská. ,,Dnešná jazda bola naozaj super. Už na štarte som cítila, že by to mohlo byť naozaj dobré. V Liptovskom Mikuláši závisí úspech aj od vody, pretože je premenlivá a v dnešnej jazde mi pomohla.“

Grigar s nominačnou istotou, Halčin prekvapil sám seba

V mužskom kajaku má reprezentačnú istotu strieborný olympijský medailista Jakub Grigar, ako jediný zo slovenských vodných slalomárov. Excelentnú formu a rýchlosť ako hrom však dokázal oba dni, keď na svojej domácej trati bol vždy najrýchlejší a ako jediný slovenský kajakár postúpil aj do finále Medzinárodného tatranského slalomu. V ňom mierne zaváhal a skončil celkovo na štvrtom mieste. Zvíťazil Talian de Gennaro. S víkendovými pretekmi je však Jakub spokojný. ,,Bol to celkom fajn víkend, i keď nie s najlepším výsledkom na koniec, ale myslím si, že s jazdami môžem byť spokojný a máme položený dobrý základ pred majstrovstvami Európy. Je super, že si môžem vyložiť nohy a nestrachovať sa o reprezentačné body a dotiahnuť detaily v mojej jazde.“

Prvé nominačné preteky vyhral domáci kajakár Adam Gonšenica, pred druhým Martinom Halčinom, nad ktorým visel veľký otáznik kvôli nepríjemnému zraneniu ramena. Martin však dokázal aktivovať svoju vodácku pamäťovú stopu a druhé nominačné preteky dokonca vyhral. ,,Je to naozaj nad moje očakávania. Keby mi pred mesiacom niekto povedal, tak by som ani neveril, že vôbec budem štartovať a nie že si odnesiem aj nejaké body,“ vyznal sa Martin v cieli.

Nominačné preteky do slovenskej reprezentácie majú polčas a prvé dejstvo za sebou. To druhé sa odohrá už budúci víkend (14.-15. máj) v Bratislave – Čunove.

-x-

Priebežné poradie nominácie do slovenskej reprezentácie v kanoistike na divokej vode: