V hre aj česko-slovenský Superpohár

Po sprístupnení športovísk a spustení riadeného tréningového procesu v našich kluboch výkonný výbor sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistikyv utorok 12. mája pristúpil aj k naplneniu ďalšieho cieľa - naplánovaniu súťažnej sezóny 2020 na území Slovenskej republiky.

V súlade s plánom Ústredného krízového štábu postupne uvoľniť reštrikcie pri organizovaní športových podujatí sme dnes pripravili nový súťažný kalendár, ktorý je vystavaný na pilieroch organizácie majstrovstiev Slovenska pre všetky vekové kategórie. Ďalšími organizačnými prioritami sú preteky Slovenského pohára žiakov.

Úvodné podujatie novej, skrátenej vodáckej sezóny by sme chceli zorganizovať 27. až 28. júna v Dolnom Kubíne.

Čo sa týka potencionálnej medzinárodnej konfrontácie, 18. až 20. septembra chceme ako vrchol domácej sezóny zorganizovať Medzinárodné majstrovstvá Slovenska, ICF World Ranking Series Slovak Open 2020, ktoré budú súčasne testovacími pretekmi pre organizáciu budúcoročných majstrovstiev sveta, ktoré Slovenská kanoistika organizuje v septembri 2021 v Bratislave-Čunove.

Pre prípad, že sa v lete uvoľnia hranice, chceme u našich najbližších partnerov v Českej republike iniciovať spoločnú organizáciu česko-slovenského Superpohára, ktorý by v tomto roku zahŕňal po jednom podujatí na obidvoch stranách rieky Moravy. Za našu stranu ponúkame termín 22. až 23. august 2020 v Liptovskom Mikuláši. Na podujatí by sa mohli zúčastniť nielen najtalentovanejší mládežníci, ale aj najväčšie hviezdy nášho športu z obidvoch vodácky silných krajín. To by určite mohlo zaujímať nielen médiá, ale aj našich oddaných fanúšikov, ktorí by si výletom na Slovensko, či do Čiech spríjemnili letné dovolenky. Uvidíme, tento týždeň pošleme (bývalým) bratom do Čiech oficiálnu ponuku.

Slovenská kanoistika dnes oficiálne zrušila organizáciu ICF Svetového pohára plánovaného do Liptovského Mikuláša na koniec augusta, nakoľko vzhľadom na dlhodobo naplánovanú rekonštrukciu Areálu vodného slalomu Ondreja Cibáka nedokážeme akceptovať požiadavku Medzinárodnej kanoistickej federácie na jeho organizáciu v októbri 2020, keďže aj ďalšie podujatia ICF Svetového pohára boli predbežne presunuté na október a november 2020.

Zrušenie organizácie tohto mimoriadne finančne a organizačne náročného vrcholného podujatia považujeme súčasne aj za zodpovedné rozhodnutie v kontexte vývoja štátnych financií a ekonomických priorít našej krajiny pri boji s koronavírusom.

Richard Galovič
predseda sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky