SLAFKOVSKÉMU UŠLA MEDAILA NA POSLEDNEJ BRÁNKE A HISTORICKÝ ÚSPECH NAŠICH SINGLKANOISTIEK

Posledný deň Svetového pohára v kanoistike na divokej vode vo francúzskom Pau sa rozdeľovali medaily v kanoistických kategóriách C1 muži a C1 ženy.

Dve slovenské singlistky vo finále

Ešte nikdy v histórii kanoistiky na divokej vode na nestalo, aby dve slovenské singlkanoistky boli vo finále. Monika Škáchová a Zuzana Paňková postúpili do nabitého finále posledného kola Svetového pohára zo šiesteho, resp. siedmeho miesta.

Monika Škáchová už chuť finále pozná. Okrem Svetového poháru v La Seu minulý týždeň  pádlovala v tokijskom olympijskom finále, kde skončila deviata. Od olxmpiády jej forma stúpa smerom k majstrovstvám sveta v Bratislave. Na finále Svetového pohára v La Seu to bolo siedme miesto. V Pau sa vo finále príliš ponáhľala na štvrtej protiprúdnej bránke, zariskovala, no rozhodcovia vyhodnotili prejazd ako nesprávny a dostala 50 trestných sekúnd. Vo finále skončila na poslednom 10tom mieste.

Monika Škáchová

,,Semifinále sa mi nevyšlo najlepšie a vedela som, že som na trati urobila chyby, ktoré som chcela vo finále vymazať no spravila som vo finále omnoho horšiu chybu. Štvrtú bránku som v semifinále podplavila a stratila sekundy. Vo finále som chcela urýchliť prejazd a nepodarilo sa to. 50 sekundová penalizácia ma odsunula na posledné 10te miesto, ale inak sa mi finálová jazda páčila okrem tejto jednej chyby. Išlo sa mi dobre a v konečnom dôsledku som veľmi spokojná."

S akými ambíciami ide na svetový šampionát do Čunova?

,,Ako v každých pretekoch chcem ukázať čo viem a čo je vo mne. S takými istým predsavzatiami idem na majstrovstvá sveta do Čunova.“

Zuzana Paňková je nevídaný jav na divokej vode

Iba 16-ročná Košičanka štartovala na svojom vôbec prvom Svetovom pohári minulý týždeň a už o pár dní neskôr, navyše na finále Svetového pohára sa dostala do finále (!). Dobrú formu predznamenala kvalifikácia, kde Paňková skončila piata, no v semifinále idú aj najväčšie favoritky naplno a do finále sa dostane iba 10 najrýchlejších.

Zuzana Paňková nezvládla v úvode finálovej jazdy presadenú kombináciu brán a musela sa vrátiť do správnej stopy na bránke 6, čo ju stálo cenné sekundy. Okrem úvodného zaváhania predviedla jazdu bez penalizácie a skončila na 8. mieste.

,,Išla som do jazdy, že chcem pretekať. Chcela som to skrátiť, podcenila som to a nepodarilo sa, ale jazdu hodnotím dobre. Vedela som, že viem ísť o niečo lepšie, ale celkovo to bola dobrá jazda.“

Pod dohľadom trénera Petra Murcka sa rozvíja každým tréningom, pretekmi, či štartom na vrcholnom podujatí. Veď iba pred tromi týždňami sa vrátila z juniorských majstrovstiev Európy zo slovinského Solkanu s cenným double – víťazstvo v K1 aj C1. Medzi seniorkami sa okamžite udomácnila. Už v La Seu to bol skvelý výkon na juniorku. 18. miesto so solídnou jazdou. Iným debutantkám by sa na dôležitom podujatí ako Svetový pohár rozklepali ruky. Zuzana však nepôsobila nervózne a aj na seniorskej úrovni predvádza výkony hodné skúsenej harcovníčky.

,,Je to úžasne a som veľmi šťastná, že som sa dostala do finále. Je to niečo neuveriteľné. Celkovo som veľmi spokojná so Svetovými pohármi v La Seu a Pau. Keby by niekto povedal, že budem vo finále a z kvalifikácie postúpim prvými jazdami tak by som neuverila.“

Z akým cieľom a predsavzatiami ide do Bratislavy na majstrovstvá sveta?

,,Ako vždy dám do toho 100 percent. Chcem podať čo najlepší výkon ako viem a chcem sa dostať do semifinále a potom uvidíme ako ďalej.“

Keďže víťazstvo vo finále Svetového pohára sa boduje dvojnásobne prekvapivou celkovou víťazkou Svetového pohára sa stala Češka Tereza Fišerová.

,,Je to úžasný pocit, pretože je to moje prvé zlato. A poraziť Jessicu to je naozaj úžasný pocit,“ vyznala sa v cieli.

Výsledky C1 ženy:

1.Tereza Fišerová (CZE) 111.79/0, 2. Jessica Foxová (AUS) 113.24/4, 3. Elena Apelová (GER) 113.62/0, ...8. Zuzana Paňková (Slovensko) 122.34/0, 10. Monika Škáchová (Slovensko) 171.00/52, 29. Soňa Stanovská (Slovensko) 194.60/54.

Celkové poradie SP:

1.Tereza Fišerová (CZE) 280 bodov, 2. Jessica Foxová (AUS) 276 b., 3. Eena Apel (GER) 187 b.

Singlistom chýbala dnes štipka šťastia

Marko Mirgorodský skončil tesne na 11. mieste a nepostúpil do finále a Alexander Slafkovský ťukol poslednú bránku, čo ho stálo medailu.

Marko Mirgorodský nastupoval na štart ako priebežný líder celkového poradia Svetového pohára. Od začiatku trate dobiehal dvojsekundovú penalizáciu, ktorú získal hneď v úvode na štvrtej bráne. V cieli čakal na dojazd ostatných a v konečnom hodnotení mu chýbalo iba 12 stotín sekundy (!). Skončil na prvom nepostupovom - jedenástom mieste.

Do finále sa nedostal ani Brit David Florence, ktorý Markovi dýchal na chrbát s dvojbodovým mankom v celkovom poradí. Dvere pre víťazstvo v Svetovom pohári sa teda otvorili pre ďalších adeptov.

Posledný zo slovenskej trojice skončil Matej Beňuš na 15. mieste, ktorého jazda bola dostatočne rýchla na finále, ale dva dotyky bránok a štvorsekundová penalizácia ho odsunuli mimo finále.

Alexander Slafkovský so zemiakovou plackou

Do finále postúpil skvelou semifinálovou jazdou Alexander Slafkovský. Ten už pocit celkového víťazstva zažil. Dokonca trikrát. Na trati, na ktorej získal striebro na svetovom šampionáte v roku 2017 pôsobil suverénne a dnes mu medaila ušla tesne pred cieľom, keď na úplne poslednej bránke pri výjazde urobil dotyk, ktorý ho stál 2 trestné sekundy. Bez neho by to bol striebro a 3.mietso v celkovom hodnotení SP.

Alexander Slafkovský

,,V semifinále som sa pokúšal o zodpovednú a dobrú jazdu, aby mi to stačilo na postup a vo finále už len vyladiť jazdu, aby som odstránil chybičky. Aj keď som sa nevyvaroval jednej na 18 bráne, kde som nechal dosť síl, ktoré mi chýbali v závere a preto som aj ťukol poslednú bránu. Celkovo spokojnosť z jazdy, škoda toho ťuku. Mohlo to byť veselšie o trošku, ale dobrá nálada pred majstrovstvami sveta sa ma drží, takže spokojnosť, ešte doladíme formu a ideme na to.“