Paňková majsterka Európy v kajaku, bronzová v extreme slalome, striebro pre Chlebovú a Stanovskú

MAJSTROVSTVÁ EURÓPY JUNIOROV A PRETEKÁROV DO 23 ROKOV * 19. – 22. AUGUST * SOLKAN (SLOVINSKO)

Slovenská vodná slalomárka Zuzana Paňková sa stala juniorskou majsterkou Európy v K1. Na šampionáte v slovinskom Solkane triumfovala v sobotňajšom finále časom 102,02 sekundy pred ďalšou Slovenkou Ivanou Chlebovou, ktorá podčiarkla úspech striebornou medailou (104,94). Bronz patrí Francúzke Emme Vuittonovej (105,42).

Paňková a Chlebová dominovali v celej súťaži, keď na prvých dvoch miestach, len v opačnom poradí, skončili už v kvalifikácii. V semifinále si miesta prehodili a toto poradie zostalo zachované aj vo finále, v ktorom všetky medailistky absolvovali bezchybné jazdy.

„Som neskutočne unavená, ale nesmierne šťastná,“ vyznala sa v neskorých večerných hodinách tesne po dojazde extrémneho slalomu Zuzana Paňková. Šestnásťročná Košičanka si najskôr vypádlovala titul juniorskej majsterky Európy v kajaku, večer pridala bronz v novej olympijskej disciplíne extrémny slalom.

„Ráno som vstala, mala som dobrú náladu. Cítila som silu v rukách, chcela som dať do toho všetko a užiť si to,“ povedala Paňková.

Jej kajakársky triumf ju tešil o to viac, že na striebornom stupienku mala vedľa seba reprezentačnú kolegyňu Ivanu Chlebovú. „Gratulovali sme si navzájom, je to úžasné, že nám to tak vyšlo,“ tešila sa členka Športového centra polície.

Hoci zlatá, ale dlhý súťažný deň sa poriadne podpísal na jej únave, namotivovať sa na večerný výkon nebolo jednoduché. „Áno, bolo to náročné. Predstavovala som si rôzne situácie, akoby ma niekto nahneval, aby som sa naštartovala.“

Keď o pol desiatej odchádzala z areálu, cieľ bol jasný: „Večera, regenerácia, dobre sa vyspať a ráno opäť svoj rituál,“ uzavrela Paňková.

SVK_ZuzanaPankova

Pre jej trénera Petra Murcka je triumf v kajaku splnený sen. „Teší ma to o to viac, že touto jazdou by aj medzi dvadsaťtrojkárkami brala striebro. To je z pohľadu výkonu obrovské zadosťučinenie.“

So Zuzkou si večer plánovali dať hovädziu polievku a ráno sa nabudiť do nového dňa. „Berieme to stopercentne profesionálne, chce to pokoj. V nedeľu sadneme do lode, naladíme sa na semifinále. Základ je postúpiť ďalej a následne podať vo finále stopercentný výkon,“ uzavrel Murcko.

Zo striebra Ivany Chlebovej sa tešil jej tréner a starý otec v jednej osobe Peter Mráz. „Takýto nervózny som nebol od čias Eleny...“ priznal niekdajší kouč dvojnásobnej olympijskej víťazky Kaliskej.

„Bolo to nesmierne náročné. Dievčatá sa vo finále neskutočne zlepšovali. Ive som povedal, že sa musí na medailu zrýchliť o tri sekundy. Hecla sa, som nesmierne rád, že to vyšlo. Už na mládežníckom svetovom šampionáte v Tacene sme siahali na medailu, ale drobné chybičky nás odsunuli mimo pódia. Trať bola jednoduchá, každé zaváhanie znamenal obrovský prepad vo výsledkovej listine. Dnes to všetko zapadlo. Zuzka šla vynikajúco, bola suverénna, zlato si zaslúžila,“ zhodnotil skúsene Mráz.

SVK_IvanaChlebova

Soňa Stanovská získala striebornú medailu v K1 žien do 23 rokov. Vo finále predviedla čistú jazdu a časom 103,48 s nestačila jedine na víťaznú Poľku Klaudiu Zwolinskú (99,58), ktorá triumfovala napriek dvojsekundovej penalizácii. Bronz si vybojovala Češka Tereza Fišerová (103,98). Stanovská si vo výsledkovej listine výrazne polepšila z deviatej priečky v semifinále, v ktorom skončili Michaela Haššová na jedenástej a Kristína Ďurecová na pätnástej pozícii. Slovenky pokračovali v žatve cenných kovov na šampionáte, Paňková, Chlebová i Stanovská boli v piatok členkami víťazných hliadok.

„Dnes mi išlo na kajaku presne podľa predstav. Bolo ťažké dostať sa vôbec do finále. Následne som si to chcela len užiť. Keď som prišla do cieľa nemohla som uveriť svojmu času, nakoľko by som s ním vyhrala semifinále. No keďže som štartovala na začiatku štartového poľa musela som ešte dlho čakať na konečný výsledok. Ale verila som, že to vyjde,“ tešila sa reprezentantka Športového centra polície.

SVK_SonaStanovska

Do finále K1 juniorov sa Filip Stanko prebojoval z prvej pozície, v ňom sa však aj pre dve trestné sekundy umiestnil siedmy (95,80). Ondrej Macúš mal až 52 trestných sekúnd a bol štrnásty (147,77), Iľja Buran nepostúpil z 22. priečky v semifinále. Vo finále K1 mužov do 23 rokov obsadil Adam Gonšenica štrnáste miesto časom 96,31 so štyrmi trestnými sekundami.

Večer sa ešte to vynikajúcom svetle ukázal juniorský kajakár Ondrej Macúš, ktorý skončil v extrémnom slalome tesne pod pódiom, štvrtý.

VÝSLEDKY ZO SOLKANU

FINÁLE JUNIORI
K1 ženy: 1. Paňková 102,02/0, 2. Chlebová (obe SR) 104,94/0
K1 muži: 1. Rudorfer (ČR) 91,79/0, ... 7. Stanko 95,80/2, 14. O. Macúš 147,77/52, nepostúpil do finále 22. Buran (všetci SR) 99,72/2.

FINÁLE DO 23 ROKOV
K1 ženy:
1. Zwolinská (Poľ.) 99,58/0, 2. Stanovská 103,48/0, nepostúpili do finále 11. Haššová 107,76/4, 15. K. Ďurecová (všetky SR) 112,15/4