Denník Šport: Vodní slalomári budú bojovať v Čunove o body do Svetového pohára už ôsmy raz
Na projekte čunovského kanála sa začalo pracovať v roku 1992, čiže tesne po slalomárskej olympijskej súťaži v La Seu d'Urgell. Asi nikto nechyboval o tom, že ten, kto dostane česť spustiť sa oficiálne prvý raz dolu kanálom, bude kanoista Michal Martikán.
V roku 1995 sa ako šestnásťročný stal najmladším medailistom v histórii majstrovstiev sveta, keď v Nottinghame získal bronzovú medailu. O rok neskôr bol v Atlante historicky prvý slovenský olympijský víťaz a necelý mesiac po tomto fantastickom úspechu sa ako prvý slalomár mohol spustiť dolu novým kanálom.
Slávnostne ho otvorili v septembri 1996. Za ten čas sa na ňom uskutočnilo množstvo vrcholných podujatí v slalome na divokej vode. Nechýbali majstrovstvá sveta a Európy, preteky Svetového pohára, akademické majstrovstvá sveta, svetové i európske juniorské šampionáty či viacero medzinárodných majstrovstiev Slovenska v rámci World Series.
Najčastejšie bojovali slalomári v Čunove o body do Svetového pohára, keď od dnes do nedele sa tak stane už ôsmy raz. Mimoriadne úspešní na doterajších siedmich podujatiach „sveťáku“ boli najmä naši slalomári, ktorí si na nich vybojovali až 30 medailových umiestnení (15 – 6 – 9). Najviac ich získali v roku 2009 v rámci 2. kola SP, keď v prvej trojke boli až deväťkrát, najmenej – po tri – dosiahli v rokoch 1997, 2003 a 2012, keď na stupňoch víťazov stáli iba po tri razy. Mimochodom, ani raz sa nestalo, že by si Slováci nevybojovali v Čunove aspoň jedno prvenstvo. Čo by sme dali za to, keby niečo podobné zopakovali aj tento víkend.
SLOVÁCI NA SVETOVOM POHÁRI V ČUNOVE
1997
3. KOLO SP (4. – 6. júla) – Slováci v prvej trojke: 3 (2 – 0 – 1). Prvenstvá si vybojovali Martikán v C1 a Kubáň – Olejník v C2, v tej istej kategórii skončili súrodenci Ľuboš a Peter Šoškovci tretí.
1999
3. KOLO SP (13. – 15. augusta) – Slováci v prvej trojke: 4 (1 – 0 – 3). Prví skončili súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci v C2 a tretí skončili Martikán v C1, Kaliská v K1 a Štrba – Vajs v C2.
2003
4. KOLO SP (30. a 31. júla) – Slováci v prvej trojke: 4 (2 – 1 – 1). Prví skončili Stacherová v K1 a súrodenci Hochschornerovci v C2, druhá takisto kajakárka Kaliská a tretí Minčík v C1.
FINÁLOVÉ 5. KOLO SP (2. a 3. augusta) – Slováci v prvej trojke: 3 (1 – 2 – 0). Prví boli Hochschornerovci v C2, druhí Martikán v C1 a Kaliská v K1.
2009
2. KOLO SP (4. a 5. júla – Slováci v prvej trojke: 9 (4 – 2 – 3)! O fantasticky úspešnú bilanciu sa postarali prví Martikán v C1, Kaliská v K1, Hochschornerovci v C2 a Dukátová v C1, druhí boli Slafkovský v C1 i Ladislav a Peter Škantárovci v C2, tretí Beňuš v C1, Dukátová v K1 a Beňušová v C1. Parádny kúsok predviedli najmú naši kanoisti, ktorí obsadili prvé tri miesta.
2012
FINÁLOVÉ 5. KOLO SP (31. augusta – 2. septembra) – Slováci v prvej trojke: 3 (3 – 0 – 0). Slovenské prvenstvá vybojovali Dukátová v K1, Slafkovský v C1 a Macová v C1.
2013
FINÁLOVÉ 5. KOLO SP (23. – 25. augusta) – Slováci v prvej trojke: 4 (2 – 1 – 1). Prví skončili Martikán v C1 a Hochschornerovci v C2, druhá bola Dukátová v K1 a tretí Beňuš v C1.
VRCHOLNÉ AKCIE V ČUNOVE
1997 3. KOLO SVETOVÉHO POHÁRA
1999 3. KOLO SVETOVÉHO POHÁRA
2000 MAJSTROVSTVÁ SVETA JUNIOROV
2001 MAJSTROVSTVÁ EURÓPY JUNIOROV
2002 MAJSTROVSTVÁ EURÓPY A ZÁROVEŇ ME PRETEKÁROV DO 23 ROKOV
2003 4. KOLO SVETOVÉHO POHÁRA
FINÁLOVÉ 5. KOLO SVETOVÉHO POHÁRA
2006 MEDZINÁRODNÉ MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA
2007 MEDZINÁRODNÉ MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA
2008 AKADEMICKÉ MAJSTROVSTVÁ SVETA
2009 MEDZINÁRODNÉ MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA
2. KOLO SVETOVÉHO POHÁRA
2010 MAJSTROVSTVÁ EURÓPY
2011 MAJSTROVSTVÁ SVETA
2012 FINÁLOVÉ 5. KOLO SVETOVÉHO POHÁRA
2013 FINÁLOVÉ 5. KOLO SVETOVÉHO POHÁRA
2017 MAJSTROVSTVÁ SVETA JUNIOROV A PRETEKÁROV DO 23 ROKOV
2018 MAJSTROVSTVÁ EURÓPY JUNIOROV A PRETEKÁROV DO 23 ROKOV
2019 2. KOLO SVETOVÉHO POHÁRA
Pripravil JÁN JEŽÍK , denník Šport
Preteky
30.ročník Žilinských zjazdov
23.03.2024 - 24.03.2024
1. a 2. SLP zjazd a šprint, 1. NP zjazd a šprint, Memoriál J. Slašťana
06.04.2024 - 07.04.2024
1. a 2. SLP slalom, 8. ročník Memoriálu M. Stanovského
13.04.2024 - 14.04.2024
3. a 4. SLP slalom, 1. a 2. NP slalom do RD, RDJ a RD23, 1. NP kajak cross do RD, Memoriál Petra Nagya
27.04.2024 - 28.04.2024
5. a 6. SLP slalom, 3. a 4. NP slalom do RD, RDJ a RD23, 2. NP kajak cross do RD, 38. Medzinárodné liptovské slalomy
04.05.2024 - 05.05.2024
7. a 8. SLP slalom, MSR dospelých a dorastu zjazd, 2. NP zjazd, 70. ročník Žilinských slalomov
11.05.2024 - 12.05.2024
MSR dospelých a dorastu v šprinte, 3. SLP šprint, 2. NP šprint
18.05.2024 - 18.05.2024
76. ročník Medzinárodného tatranského slalomu, ICF canoe slalom world ranking, Memoriál O. Cibáka
25.05.2024 - 26.05.2024
Cena Janka Dojčana žiakov v slalome, zjazde a šprinte, verejné preteky v slalome, zjazde a šprinte
31.05.2024 - 01.06.2024
Hronský vodácky maratón 2024, O cenu olympionika Mariána Havlíčka (amatérski pretekári)
08.06.2024 - 08.06.2024
1. a 2. SLP žiakov slalom, 1. SLP žiakov šprint, verejné preteky v slalome a šprinte
15.06.2024 - 16.06.2024
3. a 4. SLP žiakov slalom, 1. SLP žiakov zjazd, verejné preteky v slalome a zjazde
22.06.2024 - 23.06.2024
5. a 6. SLP žiakov slalom, 2. SLP žiakov šprint, 54. ročník Žiackej olympiády, verejné preteky v slalome a šprinte
10.08.2024 - 11.08.2024
7. a 8. SLP žiakov slalom, 2. SLP žiakov zjazd, verejné preteky v slalome a zjazde
17.08.2024 - 18.08.2024
MSR žiakov v slalome zjazde a šprinte, 9. a 10. SLP žiakov slalom, 3. SLP žiakov zjazd, 3. SLP žiakov šprint a verejné preteky v slalome, zjazde a šprinte
23.08.2024 - 25.08.2024
Majstrovstvá Bratislavy žiakov v slalome, zjazde a šprinte, verejné preteky v slalome, zjazde a šprinte
13.09.2024 - 14.09.2024
19. ročník Košického pohára v kanoistike, verejné preteky v slalome a šprinte
14.09.2024 - 15.09.2024
Žilinský maratón
28.09.2024 - 28.09.2024
Zvolenský maratón
05.10.2024 - 05.10.2024
Slalom na rozlúčku, verejné preteky v slalome
12.10.2024 - 12.10.2024
Dunajský vodácky maratón (amatérski pretekári)
19.10.2024 - 19.10.2024
Bratislavský vodácky maratón
18.03.2023 - 18.03.2023
29. ročník Žilinských zjazdov ,verejné preteky v zjazde
25.03.2023 - 26.03.2023
1. a 2. SLP zjazd, 1. SLP šprint, 1. a 2. NP zjazd, 1. NP šprint, Memoriál J. Slašťana, verejné preteky v šprinte
01.04.2023 - 02.04.2023
MSR dospelých a dorastu v šprinte, 2. a 3. SLP v šprinte, 2. a 3. NP v šprinte
08.04.2023 - 08.04.2023
1. a 2. SLP slalom, 7. ročník Memoriálu M. Stanovského
14.04.2023 - 15.04.2023
75. ročník Medzinárodného tatranského slalomu, ICF canoe slalom world ranking, Memoriál O. Cibáka
21.04.2023 - 23.04.2023
3. a 4. SLP slalom, 1. a 2. NP slalom do RD, RDJ a RD23, Memoriál Petra Nagya
06.05.2023 - 07.05.2023
5. a 6. SLP slalom, 3. a 4. NP slalom do RD, RDJ a RD23, NP kajak cross do RD
13.05.2023 - 14.05.2023
7. a 8. SLP slalom, MSR dospelých a dorastu zjazd, 3. SLP zjazd, 69. ročník Žilinských slalomov
26.05.2023 - 28.05.2023
Cena Janka Dojčana žiakov v slalome, zjazde a šprinte, verejné preteky v slalome, zjazde a šprinte
02.06.2023 - 03.06.2023
MSR dorastu v slalome, 37. ročník Medzinárodných liptovských slalomov v slalome
10.06.2023 - 11.06.2023
1. a 2. SLP žiakov slalom, 1. SLP žiakov šprint, verejné preteky v slalome a šprinte
17.06.2023 - 18.06.2023
Horehronský vodácky maratón 2023, O cenu olympionika Mariána Havlíčka k 70. výročiu narodenia (amatérski pretekári)
17.06.2023 - 17.06.2023
3. a 4. SLP žiakov slalom, 1. SLP žiakov zjazd, verejné preteky v slalome a zjazde
01.07.2023 - 02.07.2023
25. Young Danubia Cup 2023 v slalome
29.07.2023 - 30.07.2023
Slovak open slalom, ICF canoe slalom world ranking, M-SR v slalome
05.08.2023 - 06.08.2023
5. a 6. SLP žiakov slalom, 2. SLP žiakov šprint, 53. ročník Žiackej olympiády
12.08.2023 - 13.08.2023
7. a 8. SLP žiakov slalom, 2. SLP žiakov zjazd, verejné preteky v slalome a zjazde
26.08.2023 - 27.08.2023
MSR žiakov v slalome zjazde a šprinte, 9. a 10. SLP žiakov slalom, 3. SLP žiakov zjazd, 3. SLP žiakov šprint a verejné preteky v slalome, zjazde a šprinte
01.09.2023 - 03.09.2023
18.ročník Košického pohára v kanoistike, verejné preteky v slalome a šprinte
09.09.2023 - 10.09.2023
Majstrovstvá Bratislavy žiakov v slalome, zjazde a šprinte, verejné preteky v slalome, zjazde a šprinte
22.09.2023 - 23.09.2023
Žilinský maratón
30.09.2023 - 30.09.2023
Slalom na rozlúčku, verejné preteky v slalome
14.10.2023 - 14.10.2023
Dunajský vodácky maratón
21.10.2023 - 21.10.2023
Dunajský vodácky maratón - jar (Amatérski pretekári)
16.03.2024 - 16.03.2024
30.ročník Žilinských zjazdov
23.03.2024 - 24.03.2024