Najviac deväť a minimálne tri

Denník Šport: Vodní slalomári budú bojovať v Čunove o body do Svetového pohára už ôsmy raz

Na projekte čunovského kanála sa začalo pracovať v roku 1992, čiže tesne po slalomárskej olympijskej súťaži v La Seu d'Urgell. Asi nikto nechyboval o tom, že ten, kto dostane česť spustiť sa oficiálne prvý raz dolu kanálom, bude kanoista Michal Martikán.

V roku 1995 sa ako šestnásťročný stal najmladším medailistom v histórii majstrovstiev sveta, keď v Nottinghame získal bronzovú medailu. O rok neskôr bol v Atlante historicky prvý slovenský olympijský víťaz a necelý mesiac po tomto fantastickom úspechu sa ako prvý slalomár mohol spustiť dolu novým kanálom.

Slávnostne ho otvorili v septembri 1996. Za ten čas sa na ňom uskutočnilo množstvo vrcholných podujatí v slalome na divokej vode. Nechýbali majstrovstvá sveta a Európy, preteky Svetového pohára, akademické majstrovstvá sveta, svetové i európske juniorské šampionáty či viacero medzinárodných majstrovstiev Slovenska v rámci World Series.

20110911_ms2011_002

Najčastejšie bojovali slalomári v Čunove o body do Svetového pohára, keď od dnes do nedele sa tak stane už ôsmy raz. Mimoriadne úspešní na doterajších siedmich podujatiach „sveťáku“ boli najmä naši slalomári, ktorí si na nich vybojovali až 30 medailových umiestnení (15 – 6 – 9). Najviac ich získali v roku 2009 v rámci 2. kola SP, keď v prvej trojke boli až deväťkrát, najmenej – po tri – dosiahli v rokoch 1997, 2003 a 2012, keď na stupňoch víťazov stáli iba po tri razy. Mimochodom, ani raz sa nestalo, že by si Slováci nevybojovali v Čunove aspoň jedno prvenstvo. Čo by sme dali za to, keby niečo podobné zopakovali aj tento víkend.

SLOVÁCI NA SVETOVOM POHÁRI V ČUNOVE

1997
3. KOLO SP (4. – 6. júla) – Slováci v prvej trojke: 3 (2 – 0 – 1). Prvenstvá si vybojovali Martikán v C1 a Kubáň – Olejník v C2, v tej istej kategórii skončili súrodenci Ľuboš a Peter Šoškovci tretí.

1999
3. KOLO SP (13. – 15. augusta) – Slováci v prvej trojke: 4 (1 – 0 – 3). Prví skončili súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci v C2 a tretí skončili Martikán v C1, Kaliská v K1 a Štrba – Vajs v C2.

2003

4. KOLO SP (30. a 31. júla) – Slováci v prvej trojke: 4 (2 – 1 – 1). Prví skončili Stacherová v K1 a súrodenci Hochschornerovci v C2, druhá takisto kajakárka Kaliská a tretí Minčík v C1.

FINÁLOVÉ 5. KOLO SP (2. a 3. augusta) – Slováci v prvej trojke: 3 (1 – 2 – 0). Prví boli Hochschornerovci v C2, druhí Martikán v C1 a Kaliská v K1.

2009

2. KOLO SP (4. a 5. júla – Slováci v prvej trojke: 9 (4 – 2 – 3)! O fantasticky úspešnú bilanciu sa postarali prví Martikán v C1, Kaliská v K1, Hochschornerovci v C2 a Dukátová v C1, druhí boli Slafkovský v C1 i Ladislav a Peter Škantárovci v C2, tretí Beňuš v C1, Dukátová v K1 a Beňušová v C1. Parádny kúsok predviedli najmú naši kanoisti, ktorí obsadili prvé tri miesta.

2012

FINÁLOVÉ 5. KOLO SP (31. augusta – 2. septembra) – Slováci v prvej trojke: 3 (3 – 0 – 0). Slovenské prvenstvá vybojovali Dukátová v K1, Slafkovský v C1 a Macová v C1.

2013

FINÁLOVÉ 5. KOLO SP (23. – 25. augusta) – Slováci v prvej trojke: 4 (2 – 1 – 1). Prví skončili Martikán v C1 a Hochschornerovci v C2, druhá bola Dukátová v K1 a tretí Beňuš v C1.