SVETOVÝ POHÁR – PAU, FRANCÚZSKO (26. – 28. AUGUST 2022)
Viac ako 220 športovcov z takmer 40 krajín sa zíde tento víkend vo francúzskom Pau na štvrtom kole Svetového pohára v kanoistike na divokej vode. Medzi nimi bude aj náš päťnásobný olympijský medailista Michal Martikán, ktorý sa v tomto roku prvýkrát predstaví na vrcholnom medzinárodnom podujatí.
Zo slovenskej nominácie vypadli dve silné mená – Jakub Grigar a Alexander Slafkovský, ktorí sa pre zranenia nezúčastnia Svetového pohára v Pau. Šancu tak dostali ďalšie lode v poradí. V K1 pôjde namiesto Grigara Ondrej Macúš a v C1 sa predstaví Michal Martikán.
43-ročný Martikán je dvojnásobným olympijským zlatým a strieborným medailistom, na olympijských hrách v Atlante v roku 1996 získal vôbec prvé zlato pre Slovensko. Zlato získal aj v Pekingu 2008 a striebro na olympiáde v Sydney a v Aténach. Na svojom poslednom olympijskom vystúpení v Londýne v roku 2012 získal bronz. Vo francúzskom Pau sa Michalovi Martikánovi podarilo získať bronz na majstrovstvách sveta v roku 2017.
Kajakár Ondrej Macúš obsadil pred dvomi týždňami v Českých Budějoviciach na európskom šampionáte juniorov vynikajúce šieste miesto a v seniorskej reprezentácii dostane šancu vôbec po prvý krát.
Všetci lídri v priebežnom hodnotení Svetového pohára 2022 sa tento víkend postavia na štart. Mallory Franklin z Veľkej Británie, ktorá momentálne vedie tabuľku C1, sa vracia do dejiska šampionát, kde v roku 2017 získala svoj prvý titul majsterky sveta.
O priebežné prvenstvo v C1 mužov sa momentálne delia Slovinec Luka Bozic a zlatý olympijský medailista Benjamin Savsek, pričom Francúz Nicolas Gestin zaostáva len o štyri body.
V mužskej K1 má Čech Jiří Prskavec momentálne 10-bodový náskok pred Slovincom Petrom Kauzerom, zatiaľ čo Austrálčanka Jessica Fox je tento rok neporaziteľná, keď zvíťazila vo všetkých troch kolách SP a v Pau sa bude usilovať pokračovať v perfektnom štarte sezóny štvrtým víťazstvom v rade medzi ženami v K1.
Štvrtý Svetový pohár v kanoistike na divokej vode sa začína v Pau v piatok a potrvá do nedele. Finálové jazdy v slalome aj extrémnom slalome môžete sledovať na športovej televízii TV JOJ Šport s komentárom našej olympioničky Jany Dukátovej.
Zloženie slovenskej reprezentácie:
K1 ženy: Eliška Mintálová, Zuzana Paňková, Simona Glejteková
K1 muži: Martin Halčin, Adam Gonšenica, Ondrej Macúš
C1 ženy: Zuzana Paňková, Emanuela Luknárová, Soňa Stanovská
C1 muži: Matej Beňuš, Marko Mirgorodský, Michal Martikán
PROGRAM
Piatok 26. august 22
9:00 – kvalifikácia K1 ženy a K1 muži – 1. jazda
11:20 – kvalifikácia K1 ženy a K1 muži – 2 jazda
14:15 - kvalifikácia C1 ženy a C1 muži – 1. jazda
16:05 – kvalifikácia C1 ženy a C1 muži – 2. jazda
Sobota 27. august 22
9:00 – semifinále K1 ženy a K1 muži
12:00 – finále K1 ženy a K1 muži
15:45 – extrémny slalom – merané jazdy
Nedeľa 28. august 22
9:00 – semifinále C1 ženy a C1 muži
11:30 – finále C1 ženy a C1 muži
16:30 – extrémny slalom - finále
Sledujte live na:
https://www.canoeicf.com/canoe-slalom-world-cup/pau-2022
Live výsledky:
https://www.canoeicf.com/canoe-slalom-world-cup/pau-2022/results
Dňa 25.08.2022
Preteky
1. a 2. SLP slalom, 8. ročník Memoriálu M. Stanovského
13.04.2024 - 14.04.2024
3. a 4. SLP slalom, 1. a 2. NP slalom do RD, RDJ a RD23, 1. NP kajak cross do RD, Memoriál Petra Nagya
27.04.2024 - 28.04.2024
5. a 6. SLP slalom, 3. a 4. NP slalom do RD, RDJ a RD23, 2. NP kajak cross do RD, 38. Medzinárodné liptovské slalomy
04.05.2024 - 05.05.2024
7. a 8. SLP slalom, MSR dospelých a dorastu zjazd, 2. NP zjazd, 70. ročník Žilinských slalomov
10.05.2024 - 12.05.2024
MSR dospelých a dorastu v šprinte, 3. SLP šprint, 2. NP šprint
18.05.2024 - 18.05.2024
76. ročník Medzinárodného tatranského slalomu, ICF canoe slalom world ranking, Memoriál O. Cibáka
25.05.2024 - 26.05.2024
Cena Janka Dojčana žiakov v slalome, zjazde a šprinte, verejné preteky v slalome, zjazde a šprinte
31.05.2024 - 01.06.2024
Hronský vodácky maratón 2024, O cenu olympionika Mariána Havlíčka (amatérski pretekári)
08.06.2024 - 08.06.2024
1. a 2. SLP žiakov slalom, 1. SLP žiakov šprint, verejné preteky v slalome a šprinte
15.06.2024 - 16.06.2024
3. a 4. SLP žiakov slalom, 1. SLP žiakov zjazd, verejné preteky v slalome a zjazde
22.06.2024 - 23.06.2024
5. a 6. SLP žiakov slalom, 2. SLP žiakov šprint, 54. ročník Žiackej olympiády, verejné preteky v slalome a šprinte
10.08.2024 - 11.08.2024
7. a 8. SLP žiakov slalom, 2. SLP žiakov zjazd, verejné preteky v slalome a zjazde
17.08.2024 - 18.08.2024
MSR žiakov v slalome zjazde a šprinte, 9. a 10. SLP žiakov slalom, 3. SLP žiakov zjazd, 3. SLP žiakov šprint a verejné preteky v slalome, zjazde a šprinte
23.08.2024 - 25.08.2024
Majstrovstvá Bratislavy žiakov v slalome, zjazde a šprinte, verejné preteky v slalome, zjazde a šprinte
13.09.2024 - 14.09.2024
19. ročník Košického pohára v kanoistike, verejné preteky v slalome a šprinte
14.09.2024 - 15.09.2024
Žilinský maratón
28.09.2024 - 28.09.2024
Zvolenský maratón
05.10.2024 - 05.10.2024
Slalom na rozlúčku, verejné preteky v slalome
12.10.2024 - 12.10.2024
Dunajský vodácky maratón (amatérski pretekári)
19.10.2024 - 19.10.2024
Bratislavský vodácky maratón
18.03.2023 - 18.03.2023
29. ročník Žilinských zjazdov ,verejné preteky v zjazde
25.03.2023 - 26.03.2023
1. a 2. SLP zjazd, 1. SLP šprint, 1. a 2. NP zjazd, 1. NP šprint, Memoriál J. Slašťana, verejné preteky v šprinte
01.04.2023 - 02.04.2023
MSR dospelých a dorastu v šprinte, 2. a 3. SLP v šprinte, 2. a 3. NP v šprinte
08.04.2023 - 08.04.2023
1. a 2. SLP slalom, 7. ročník Memoriálu M. Stanovského
14.04.2023 - 15.04.2023
75. ročník Medzinárodného tatranského slalomu, ICF canoe slalom world ranking, Memoriál O. Cibáka
21.04.2023 - 23.04.2023
3. a 4. SLP slalom, 1. a 2. NP slalom do RD, RDJ a RD23, Memoriál Petra Nagya
06.05.2023 - 07.05.2023
5. a 6. SLP slalom, 3. a 4. NP slalom do RD, RDJ a RD23, NP kajak cross do RD
13.05.2023 - 14.05.2023
7. a 8. SLP slalom, MSR dospelých a dorastu zjazd, 3. SLP zjazd, 69. ročník Žilinských slalomov
26.05.2023 - 28.05.2023
Cena Janka Dojčana žiakov v slalome, zjazde a šprinte, verejné preteky v slalome, zjazde a šprinte
02.06.2023 - 03.06.2023
MSR dorastu v slalome, 37. ročník Medzinárodných liptovských slalomov v slalome
10.06.2023 - 11.06.2023
1. a 2. SLP žiakov slalom, 1. SLP žiakov šprint, verejné preteky v slalome a šprinte
17.06.2023 - 18.06.2023
Horehronský vodácky maratón 2023, O cenu olympionika Mariána Havlíčka k 70. výročiu narodenia (amatérski pretekári)
17.06.2023 - 17.06.2023
3. a 4. SLP žiakov slalom, 1. SLP žiakov zjazd, verejné preteky v slalome a zjazde
01.07.2023 - 02.07.2023
25. Young Danubia Cup 2023 v slalome
29.07.2023 - 30.07.2023
Slovak open slalom, ICF canoe slalom world ranking, M-SR v slalome
05.08.2023 - 06.08.2023
5. a 6. SLP žiakov slalom, 2. SLP žiakov šprint, 53. ročník Žiackej olympiády
12.08.2023 - 13.08.2023
7. a 8. SLP žiakov slalom, 2. SLP žiakov zjazd, verejné preteky v slalome a zjazde
26.08.2023 - 27.08.2023
MSR žiakov v slalome zjazde a šprinte, 9. a 10. SLP žiakov slalom, 3. SLP žiakov zjazd, 3. SLP žiakov šprint a verejné preteky v slalome, zjazde a šprinte
01.09.2023 - 03.09.2023
18.ročník Košického pohára v kanoistike, verejné preteky v slalome a šprinte
09.09.2023 - 10.09.2023
Majstrovstvá Bratislavy žiakov v slalome, zjazde a šprinte, verejné preteky v slalome, zjazde a šprinte
22.09.2023 - 23.09.2023
Žilinský maratón
30.09.2023 - 30.09.2023
Slalom na rozlúčku, verejné preteky v slalome
14.10.2023 - 14.10.2023
Dunajský vodácky maratón
21.10.2023 - 21.10.2023
Dunajský vodácky maratón - jar (Amatérski pretekári)
16.03.2024 - 16.03.2024
30.ročník Žilinských zjazdov
23.03.2024 - 24.03.2024
1. a 2. SLP zjazd a šprint, 1. NP zjazd a šprint, Memoriál J. Slašťana
06.04.2024 - 07.04.2024
1. a 2. SLP slalom, 8. ročník Memoriálu M. Stanovského
13.04.2024 - 14.04.2024