Kanoista Matej Beňuš tretí v celkovom hodnotení Svetového pohára

SVETOVÝ POHÁR – LA SEU D’URQUELL (ŠPANIELSKO) 2. – 4. SEPTEMBRA 2022

Kanoista Matej Beňuš obsadil vo finále Svetového pohára v španielskom La Seu d‘Urquell siedme miesto a v celkovom hodnotení mu patrí tretia priečka. Kanoistky Zuzana Paňková a Emanuela Luknárová nepostúpili zo semifinále do finále.

Finálový deň kanoistov na poslednom Svetovom pohári tejto sezóny priniesol pre Slovensko finálovú účasť v kategórii C1 muži. Už semifinálová jazda naznačila, že by to na záver sezóny mohlo Matejovi Beňušovi vyjsť na medailu. Zajazdil jednu z najrýchlejších semifinálových jázd a do finále nastupoval zo 6. miesta. Finálovú jazdu išiel ako z veľkej slalomovej učebnice - rýchlo a čisto až na 15 bráne prišla chyba. Zlý prejazd brány a 50 sekundová penalizácia, ktorá stála Mateja vytúženú medailu. ,,Očividne mi sadla trať, lebo som mal najrýchlejší čas vo finále a aj s dotykom brány by som vyhral. Bohužiaľ, ako celá sezóna, vždy sa mi vo finále niečo prihodilo, buď ťuk, alebo 50tka, alebo nejaká chybička, alebo som bol tesne za medailou. Taký je náš šport. Jazdí sa inak ako po minulé rok. Jazdí sa oveľa viac riskantnejšie.“

Päť miest hostilo v roku 2022 Svetové poháre v kanoistike na divokej vode - Praha, Tacen, Krakov, Pau a La Seu d’Urquell. Strieborný olympijský medailista z Ria Matej Beňuš sa v štyroch prebojoval do finále. Iba v Tacene ostal stáť tesne pred finálovými bránami, keď skončil na 11. mieste. Sezóna bez medaily? ,,Jazdí sa mi fantasticky celú sezónu, no nedokázal som to pretaviť v lepší individuálny výsledok. Už som takúto sezónu zažil v roku 2012, ale myslím si, že máme na čom stavať do budúcna.“

Potešilo tretie miesto v celkovom hodnotení Svetového pohára?

,,Je to smiech cez slzy. Pretože individuálne preteky mi nepovychádzali, ale, samozrejme, je to veľký úspech byť po pár rokoch tretí v celkovom hodnotení Svetového pohára.“

Paňková a Luknárová skončili v semifinále

Kanoistka Zuzana Paňková nastupovala do finálového Svetového pohára už v roli favoritky, keď v 4. kole vo francúzskom Pau získala striebornú medailu. Paňková prišla o finále rovnako ako v kajaku na bránke 20. Jemný ťuk pádla pri jeho prehadzovaní o jednu z tyčiek pri výjazde z protiprúdnej brány ju stál trestné sekundy, ktoré v kombinácii s ďalšími dvomi chybami v úvode trate znamenali 15. miesto.

,,Nemala som loď pod kontrolou. Mala som tri dotyky čo je veľmi veľa, ale jazda bola rýchla ťažké kombinácie som zvládla, ale dotyky brán ma stáli finále.“ S dotykmi brán bojuje od žiackych čias. ,,Som dravý typ. Stále ťahám a chcem byť čo najrýchlejšia. Chcem sa naučiť počkať si na záber a byť viac trpezlivejšia. To sa dá naučiť skúsenosťami a dostávať sa do ťažkých situácií. Treba na to čas,“ povedala Zuzana s úsmevom.

Emanuela Luknárová podala dobrý výkon v semifinále iba s jedným dotykom.jej jazda však bola pomalšia a stačila na konečné 18. miesto. ,,Musím povedať, že sa mi išlo veľmi dobre, akurát som mala problém rozbehnúť loď medzi bránami 9 až 12, kedy mi loď úplne stála a s celou kombináciou som sa potrápila. Navyše som práve tam dostala dvojsekundovú penalizáciu. Zvyšok trate som som si však už dokázala urobiť priestor, aby som loď mohla stále tlačiť dopredu“

Kanoista Marko Mirgorodský bol favoritom na finále, no nevydarený prejazd do brány 15 ho stál cenné sekundy, ktoré mu chýbali na postup. Kým čakal, že voda ho viac potrápi, pekne sa mu otvorila a vyniesla ho mimo brány. ,,Sám so prekvapený akú chybu som spravil. Loď mi pri výjazde preletela a výjazd som urobil veľmi ďaleko., na čo som doplatil, lebo som bránu takmer minul a musel som sa do nej vracať. Mrzí ma to. Boli to posledné preteky sezóny a nejazdilo sa mi na trati v Seu zle, ale trať bola dosť náročná a dnes sa mi nepodarilo dostať do finále.“ Marko napokon skončil v semifinále na 20tom mieste.