Kanoista Marko Mirgorodský získal bronz na Svetovom pohári v Seu
  1. KOLO SVETOVÉHO POHÁRA - LA SEU D'URQUELL (ŠPANIELSKO) 30. 8. - 3. 9. 2023

Kanoista Marko Mirgorodský získal bronz na 4. kole Svetového pohára v kanoistike na divokej vode v španielskom La Seu d’Urquell. Zverenec trénera Tomáša Mráza je zároveň lídrom slovenských kanoistov v internej olympijskej nominácii.

Slovenskí vodní slalomári majú na štvrtom kole Svetového pohára okrem medailí v hľadáčiku aj body do internej olympijskej nominácie. Tie budú však relevantné až v momente , keď sa Slovensku podarí získať miestenka v kategórii.

Už semifinálová jazda naznačila výbornú formu liptovského rodáka, keď skončil siedmy. Do finále bola taktika Marka Mirgorodského zopakovať skvelú semifinálovú jazdu a vyvarovať sa dotykom bránok. Vďaka koncentrovanému finálovému výkonu od štartu až do cieľa, s jedným malým zaváhaním na bránke 18, kde stratil pár desatín, skončil Marko Mirgorodský tretí a zároveň najlepší zo slovenských kanoistov. Je teda priebežným lídrom inertnej olympijskej nominácie, keď za tretie miesto berie 20 bodov. Piaty Matej Beňuš získal 17 bodov a Alexander Slafkovský za 12. miesto 9 bodov.

Pre juniorského majstra sveta zo roku 2016 a majstra Európy z roku 2019 je to vôbec prvá medaila zo Svetového pohára.

„Bolo to pre mňa veľmi nervózne až do konca, keď som čakal v cieli. Spravil som chybu, ktorá stála nejaký čas a hlavne domáci pretekári Španieli a Francúzi sú veľmi silný, čiže naozaj som tŕpol do poslednej chvíle. Som veľmi rád, že to vydalo na medailu a ešte radšej som, že je to začiatok olympijskej nominácie. Stále je veľa pretekov pred nami, takže dobrý začiatok, ale treba v tom pokračovať," povedal spokojný Marko.

Skvelý pocit z tréningov pretavil aj do pretekov. „Dnes som sa cítil celý deň dobre a už keď som sa rozjazďoval som si hovoril, že dnes by to mohlo vyjsť. V oboch jazdách boli menšie chybičky. V tej prvej veľmi jemný dotyk bránky a vo finálovej som na posledných povodných bránach trochu zastal a to ma možno stálo trochu lepšie umiestnenie, ale ja som spokojný. Medaila sa vždy ráta a ideme ďalej.“

Matej Beňuš podáva túto sezónu konštanté výkony, keď nechýbal v ani jednom finále Svetového pohára a so 192 bodmi je priebežným lídrom Svetového pohára pre Slovincom Božičom. Finálové kolo Svetového pohára sa uskutoční 6. – 8. októbra na olympijskej trati v Paríži

Kanoista Alexander Slafkovský stratil finále už v úvode semifinálovej jazdy, keď sa mu ideálne nevydaril prejazd medzi bránkami 6 a 7. „Cítil som, že mi pravý náklon zostal moc a ostal som tam viac ako som chcel a tým pádom ma seklo a začínal som so zlým mankom už v hornej časti trate. Potom som ešte medzi vaňami traverzoval bokom a nevedel som sa odtiaľ vyhrabať a vôbec mi to tam nekĺzalo. Spodok trate som už doháňal, čo to išlo, ten bol v podstate fajn, ale napokon to nestačilo. Mrzí ma, že nejdem druhú jazdu, kde by som dokázal, že v Seu viem jazdiť, pretože sa mi tu jazdilo super.“

Výkony slovenských kanoistov na Svetovom pohári v La Seu d’Urquell sú skvelou správou pre nadchádzajúce majstrovstvá sveta v Londýne, kde by sme pri tejto konštelácii výsledkov získali olympijskú miestenku v kategórii C1 muži.

 

V kategórii C1 ženy sa ani jedna Slovenka neprebojovala do finále

V semifinále sa za sebou zoradili na 18., 19. a 20. mieste, čo je najmä z pohľadu internej nominácie minimálny bodový rozdiel a tak je jasné, že v prípade kanoistiek rozhodnú nasledujúce preteky – majstrovstvá sveta v Londýne a finále Svetového pohára v Paríži. Samozrejme, za predpokladu, že si vyjazdia olympijskú miestenku. Z pohľadu olympijskej nominácie by týmto výkonom Slovenky miestenku získali, keď boli v redukovanom poradí 12tou krajinou, teda poslednou, ktorá by získala olympijskú miestenku.

Najlepšia zo Sloveniek skončila osemnásta Soňa Stanovská, ktorá zašla rýchlu jazdu, no nevyvarovala sa troch dotykov v strednej časti trate. „Som rada za to, že aj keď jazda nebola čistá, bola naozaj rýchla. Dnes to bola jedna z najrýchlejších celkovo. Rovnako aj v kajaku som bola tretia vôbec a porazila som zlatú olympijskú medailistku, čiže aj tá rýchlosť tam je a treba sa vyvarovať trestných dotykov a následne sa môže očakávať super výsledok.“ Soňa Stanovská sa predstaví aj sobotu v kajakárskom semifinále.

Dvojnásobnej finalistke tohtoročného Svetového pohára Zuzane Paňkovej semifinálová jazda v Seu nevyšla a skončila na 19. mieste. „Jazde chýbala ladnosť, navyše v nej nastali chyby, keď som nabúrala do brehu a ťukla som bránku a dosť ma to mrzí,“ povedala Paňková, ktorá sa už od 5. septembra bude pripravovať v dejisku majstrovstiev sveta v londýnskom centre vodných športov Lee Valley.

Zradnosť španielskej trate v Seu pocítila Emanuela Luknárová. „Nečakala som, že jazda bola až taká pomalá, keď som vychádzala z poslednej bránky na záverečný šprint do cieľa. Myslela som si že to bola naozaj dobrá jazda, s ktorou budem môcť byť spokojná a potom som prišla do cieľa a strácala som päť a pol sekundy, takže ťažko sa mi to hodnotí. Pocitovo som myslela, že som išla rýchlo a nespravila som žiadnu veľkú chybu, išla som bez dotyku a stopu akú sme si s trénerom povedali a na záver to bolo pomalé. Takže pre mňa je to sklamanie.“

 

Zajtrajší program na Svetovom pohári v španielskom La Seu d’Urquell pokračuje semifinálovými a finálovými jazdami v kajakárskych disciplínach, kde sa predstavia v ženskej kategórii Soňa Stanovská a Eliška Mintálová a v mužskej Jakub Grigar, Martin Halčin a Adam Gonšenica. Sledujte LIVE na TV JOJ šport. 

Výsledky:

C1 ženy

  1. Jessica Foxová (Austrália), 2. Andrea Herzogová (Nemecko), 3. Kimberley Woodsová(Veľká Británia), 18. Soňa Stanovská, 19. Zuzana Paňková. 20 Emanuela Luknárová

C1 muži

  1. Raffaello Ivadli (Taliansko), 2. Luka Božič (Slovinsko), 3. Marko Mirgorodský (Slovensko), .. 5. Matej Beňuš (Slovensko), 12. Alexander Slafkovský (Slovensko)

Kompletné výsledky:

https://www.canoeicf.com/canoe-slalom-world-cup/la-seu-d-urgell-2023/results

 

Text a foto: Andy Zererová

Dňa 01.09.2023

Preteky

Žilinský maratón

28.09.2024 - 28.09.2024

Zvolenský maratón

05.10.2024 - 05.10.2024

Bratislavský vodácky maratón

18.03.2023 - 18.03.2023

25. Young Danubia Cup 2023 v slalome

29.07.2023 - 30.07.2023

Žilinský maratón

30.09.2023 - 30.09.2023

Dunajský vodácky maratón

21.10.2023 - 21.10.2023

30.ročník Žilinských zjazdov

23.03.2024 - 24.03.2024