Kanoista Dominik Egyházy blízko bronzu

MAJSTROVSTVÁ SVETA JUNIOROV A DO 23 ROKOV - LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - 2.-7. JÚL 2024

Juniorský kanoista Dominik Egyházy obsadil štvrté miesto na majstrovstvách sveta juniorov a do 23 rokov v Liptovskom Mikuláši. Šestnásťročnému pretekárovi ušiel cenný kov o 0,96 sekundy. Slovinský víťaz Žiga Lin Hočevar predviedol bezkonkurenčný výkon, keď predstihol súperov o osem sekúnd.

Dominik Egyházy zopakoval chybu zo semifinále a ťukol na úvodnej protiprúdnej bráne. Na prvom medzičase strácal na priebežne prvého Nielsa Zimmermanna 5,16 sekundy, no manko dokázal výrazne skresať. V cieli bol až do konca na priebežnej medailovej pozícii, no Hočevar nedal konkurentom šancu. Úradujúci majster Európy zo slovinského Tacenu potvrdil medzi rovesníkmi svoju kvalitu a vďaka bezchybnej jazde porazil s prehľadom strieborného Francúza Martina Cornua (+8,00 s) i tretieho Zimmermanna (+8,50 s).
Egyházy dosiahol doposiaľ najlepší individuálny výsledok pre slovenskú výpravu. Svetovým šampionát bol jeho prvý a do finále postúpil zatiaľ ako jediný slovenský zástupca. „Prežívam smútok a šťastie zároveň. Celú jazdu okrem prvej brány som išiel tak, ako som chcel. Z toho aj vyplýva to, že nemám medailu. Som však štvrtý na svete, z čoho som šťastný," povedal po pretekoch Egyházy. Priznal, že priebežné druhé miesto po chybe na úvodnej bránke nečakal. „Zo zvyškom trate som spokojný, skok mi tentokrát nevyšiel ideálne, trocha ma splavilo. Dobojoval som to však do konca," dodal mladý kanoista.

Okrem neho štartoval z domácich v semifinále aj Patrik Riegel, ktorý obsadil štrnáste miesto s dvoma chybami. Jazda nevyšla ďalšiemu Slovákovi Branislavovi Čárskemu, ktorý nazbieral až šesť trestných sekúnd a bol na 23. pozícii.

V ženskom finále triumfovala Číňanka Tching Jang s bezchybnou jazdou. Francúzku Lenu Quemeraisovú, ktorá išla taktiež čisto, predstihla o 68 stotín sekundy. Pódium doplnila Valentýna Kočířová z Česka (+0,81) a nezopakovala tak prvé miesto zo semifinále.

Jediná zástupkyňa v kanoistickom semifinále Petra Šošková mala dotyk na jednotke, no prvá časť trate bola aj tak jej najvydarenejšia. V prostrednej pasáži sa musela vracať do dvoch priamych brán, dve protiprúdne ťukla a dotyk mala aj na poslednej bráne. „Jazdu hodnotím celkom pozitívne, síce som sa musela vrátiť do dvoch bránok, lebo do dvanástky som si priskoro prehodila. Potom som si urobila príliš veľký nájazd. Pádlovanie proti prúdu mi predtým vzalo sily. Trocha ma rozhodil prvý ťuk, ale inak mi začiatok vyšiel," povedala Petra Šošková.