Finálová radosť na SP v La Seu d'Urgell. Mirgorodský piaty, Škáchová siedma
3. KOLO SVETOVÉHO POHÁRA * 3. – 5. SEPTEMBER, 2021 * LA SEU D’URGELL (ŠPANIELSKO)

Druhý finálový deň na Svetovom pohári v španielskom La Seu d’Urgell boli na programe kanoistické disciplíny C1 ženy a C1 muži. Marko Mirgorodský potvrdil svoju stabilnú formu piatym miestom a olympionička Monika Škáchová si vypádlovala vôbec prvé finále Svetového pohára a skončila na výbornom siedmom mieste!

Škáchová zachránila finále pohotovým eskimákom

Singlkanoistika Monika Škáchová išla svoju semifinálovú jazdu veľmi koncentrovane, no do posledného skoku zvaného Niagara vchádzala až veľmi opatrne. Stratila kontrolu nad loďou a prevrátila sa hneď za bránou 22. Vďaka rýchlej reakcii však zachránila svoju jazdu a postup do finále, keď obrátila loď iba pár centimetrov pred nasledujúcou bránkou. Vďaka rýchlej jazde s jedným dotykom bránky za 2 trestné sekundy sa dostala do svojho prvého finále na Svetovom pohári zo šiesteho miesta. Vo finále ukázala, že patrí do svetovej špičky v C1. Vôbec prvou čistou jazdou dňa medzi singlkanoistkami, keď v semifinále ani jedna neprešla trať bez dotyku brány, si vypádlovala fantastické siedme miesto!

Aké sú prvé finálové pocity?

,,Finále sa mi išlo dosť dobre. Bola som pripravená na to, že si idem jazdu užiť a je dobré, že som sa dostala do finále. Napokon som vo finále urobila jednu chybu, no dokázala som zájsť čistú jazdu a z toho som rada.

Aké sú očakávania pred Pau?

Na poslednom Svetovom pohári v Pau sa budem snažiť zopakovať a možno aj vylepšiť tento výsledok. Bude to o to ťažšie, že vo Francúzsku sa budú rozdávať dvojnásobné počty bodov. Dúfam, že to zvládnom po každej stránke a vyjde to."

Raketovú finálovú jazdu predviedla Austrálčanka Jessica Foxová, ktorá by svojim časom a čistou jazdou postúpila aj do finále mužskej C1 a porazila by aj oboch našich singlistov. Na druhom mieste skončila Češka Tereza Fišerová a tretia domáca Španielka Nuria Vilarrubla.

Z ďalších slovenských sinlkanoistiek obsadila Zuzana Paňková vo svojej seniorskej premiére 18. miesto. Soňa Stanovská minula v semifinále dve bránky a obsadila 27. miesto.

VÝSLEDKY - C1 ŽENY:

1.Jessica Foxová (Austrália) 93.07/0, 2. Tererza Fišerová (Česko) 99.39/2, 3. Nuria Vilarrubla (Španielsko) 100.34 /2 ... 7. Monika Škáchová (Slovensko) 105.2/0, 18. Zuzana Paňková (Slovensko) 122.02/8, 27. Soňa Stanovská (Slovensko) 218.34/106

Marko Mirgorodský sa stal priebežným lídrom Svetového pohára

V našej tradičnej disciplíne C1 muži sme mali vo finále dvojnásobné zastúpenie.

Do finále postúpil Marko Migorodský z deviateho a Alexander Slafkovský z desiateho miesta.

Olympionikovi Matejovi Beňušovi rovnako ako mnohým ďalším favoritom nevyšla jazda podľa predstáv. Nazbieral 4 trestné sekundy a skončil na 16 mieste so stratou 7.46 sekundy na víťaza. Do finále napríklad nepostúpil ani olympijský víťaz Benjamin Savšek, ktorý sa v závere trate na skoku zvanom Niagara prevrátil a neprešiel posledné brány trate.

Vo finále zažil malú drámu na trati Alexander Slafkovský, ktorý bol v prvej časti trate jeden z najrýchlejších, no v strednej časti trate sa prevrátil, stratil cenné sekundy a musel sa cez silný prúd vrátiť na trať. Najlepším singlistom na Svetovom pohári v La Seu sa stal najmladší z našej trojice Marko Mirgorodský. Rýchlou jazdou s jednou nešťastnou penalizáciou v závere trate, ktorá ho stála dve trestné sekundy, sa umiestnil na piatom mieste.

Ako hodnotí Mako svoju finálovú jazdu?

,,Išlo sa mi fajn a cítil som sa na trati dobre. Na spodnej časti trate prišiel trochu zbytočný ťuk, ktorý ma mrzí. Piate miesto je pekné umiestenie, ale stále trochu chýba k pódiu. Zatiaľ to bolo celý rok veľmi tesné a verím, že sa mi v ďalšom kole Svetového pohára podarí vylepšiť moju bilanciu a konečne to padne."

Vďaka stabilným výkonom na Svetových pohároch počas celej sezóny (v Prahe skončil štvrtý, v Markkleberrgu piaty) sa stal lídrom celkového poradia Svetového pohára s 134 bodmi pred druhým Davidom Florencom z Veľkej Británie, ktorý má o dva body menej.

,,Je to super pocit byť priebežným lídrom, ale ešte je predomnou veľa roboty, pretože posledný Svetový pohár je za dvojnásobné body. Verím, že sa mi podarí urobiť dobrý výsledok a udržím si možno aj priebežnú líderskú pozíciu," povedal Marko na margo lídra Svetového pohára.

VÝSLEDKY – C1 MUŽI:

1.Miguel Trave (Španielsko) 88.81/2, 2. David Florence (Veľká Británia) 89.13/0, 3. Franz Anton (Nemecko) 90.42/2 ... 5. Marko Mirgorodský (Slovensko) 92.62/2, 10. Alexander Slafkovský 111.16/2, ... 16. Matej Beňuš (Slovensko) 95.14/4.

Posledné kolo Svetového pohára sa uskutoční už budúci týždeň vo francúzskom Pau (10. – 12. septembra), kde budú body za umiestnenie započítané dvojnásobne.