Do semifinále Mintálová, Mirgorodský aj Martikán

1. deň majstrovstiev Európy vo vodnom slalome vo francúzskom Pau

Úvodný deň európskeho šampionátu vo vodnom slalome sa niesol v znamení kvalifikacie kanoistov a kajakárok.

Jednoznačný postup do semifinále si vo francúzsko Pau hneď prvou jazdou zabezpečil člen striebornej hliadky 3xC1M z lanských majstrovstiev Európy pretekárov do 23 rokov Marko Mirgorodský. "Som veľmi rád, že som dostal príležitosť štartovať na seniorských pretekoch, hoci teda ma samozrejme mrzí, že je to na úkor chorého Saša Slafkovského. Každopádne sa budem snažiť využiť šancu. Trať nebola náročná, bolo jasné, že rodziely budú malé. Nebudem si však pripúšťať tlak," povedal Mirgorodský.

marko_mirgorodsky_sp_01_lm_2018-0184-660x439

Päťnásobný olympijský medailista Michal Martikán po nepostupovej 32. pozícii v prvej časti kvalifikácie skončil tretí v druhej jazde a tiež sa predstaví v semifinále. "V prvej jazde som spravil viacero drobných chýb. Nie, že by som bol zle pripravený, jednoducho sa to nakopilo. Snažil som sa nerobiť si z toho ťažkú hlavu. Vždy sa dá ísť lepšie, horšie, pokaziť... Videli sme, koľko veľkých jazdcov vypadlo. Cieľ v druhom kvalifikačnom kole bol vyvarovať sa chýb z prvej jazdy. Niektoré úseky viac poistil, nešetril som sily na rovinkách," uviedol Martikán.

Individuálna súťaž sa skončila pre Mateja Beňuša. Strieborný olympionik OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro, obsadil vo štvrtkovej kvalifikácii v prvej jazde 18. miesto, v druhej bol devätnásty.

Medzi kajakárkami postúpila ďalej Eliška Mintálová. Mládežnícka vicemajsterka sveta z roku 2017 hneď v prvej jazde obsadila 15. priečku. "Je to super pocit, že nemusím ísť druhú jadzu. Je dosť stresujúca, keďže na majstrovstvách Európy postpuje len päť pretekárok. Nebolo to ideálne, urobila som vysoké výjazdy, trať je rýchla, deväť báb finišovalo v jednej sekunde, čo je veľmi tesné. Budem sa snažiť vybojovať si finále," povedala Mintálová.

Dvojica Jana Dukátová a Elena Kaliská (29. resp. 39. miesto) bojovala o postup v druhej jazde. Skúsená Kaliská napriek čistej jazde obsadila nepostupovú 17. priečku, Dukátovú klasifikovali na deviatej pozícii a tiež neuspela v boji o semifinále.

V piatok sú na programe kvalifikácie kanoistiek a kajakárov, k tomu aj boje o medaily v súťažiach hliadok.

VÝSLEDKY Z PAU

KVALIFIKÁCIA
C1 muži  - 1. jazda (15 do semifinále):
1. K. Sztuba (Poľ.) 93,71/0, 2. Rohan (ČR) 94,47/0, 3. Savšek (Slovin.) 94,78/0, ...14. Mirgorodský 97,11/2, nepostúpili 18. Beňuš 98,03/2, 32. Martikán (všetci SR) 105,52/6, 2. jazda (5): 1. Setkin (Rus.) 93,14/0, ... 3. Martikán 94,37/0, nepostúpil 19. Beňuš 106,49/0.

K1 ženy – 1. jazda (15):1. Funková (Nem.) 99,25/0, 2. Chourautová (Šp.) 99,70/0, 3. Kudějová (ČR) 100,06/0, ... 15. Mintálová 103,68/0, nepostúpili 29. Dukátová 109,16/2, 39. Kaliská (všetky SR) 154,09/52, 2. jazda (5): 1. Hornová (Tal.) 98,46/0, nepostúpili 8. Dukátová 104,55/4, 16. Kaliská 108,65/0.