Do semifinále deväť z desiatich slovenských lodí

3. KOLO SVETOVÉHO POHÁRA ICF * 28. - 30. JÚN 2019 * LUBĽANA-TACEN (SLOVINSKO)

Deväť z desiatich slovenských lodí postúpilo z piatkovej kvalifikácie do víkendových semifinálových jázd v rámci 3. kola Svetového pohára vo vodnom slalome v slovinskom Tacene. Uspeli všetci traja kanoisti (Matej Beňuš, Alexander Slafkovský a Michal Martikán) aj kajakári (Jakub Grigar, Martin Halčin a Andrej Málek). Z postupu sa tešili tiež obe kajakárky (Jana Dukátová a Elena Kaliská) a jedna z dvoch kanoistiek (Simona Glejteková). Simona Maceková neuspela v prvej ani v druhej jazde a podujatie sa pre ňu skončilo.

tacen2019

Strieborný medailista z OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro Beňuš predviedol čistú jazdu a obsadil druhé miesto s mankom 1,30 s na víťazného Austrálčana Watkinsa. "Cieľ bol jasný - postúpiť z prvej jazdy a to sa podarilo. Som teda spokojný," povedal po kvalifikácii pre RTVS Beňuš. Slafkovský finišoval s jedným "ťukom" na štvrtej pozícii so stratou 2,03 s. Skúsený štyridsiatnik Michal Martikán skončil šiesty s odstupom 2,76 s, keď sa vyhol akémukoľvek dotyku s bránkami.

V kategórii K1 žien bola v prvej kvalifikácii najrýchlejšia Talianka Hornová. Spolu s ňou si vybojovali postup aj šestnásta Jana Dukátová (4 trestné sekundy/+6,35 s) a osemnásta Elena Kaliská (2 trestné sekundy/+7,16 s). "Čo sa týka času, nebolo to zlé. Na trati som sa cítila dobre. Postúpila som a uvidíme zajtra," zhodnotila Dukátová.

jana_dukatova_icf_wc2_canoeslalom_21-06_2604

Stopercentní boli v prvej kvalifikačnej jazde aj slovenskí kajakári, semifinálovú miestenku získali Jakub Grigar, Martin Halčin aj víťaz ostatných pretekov SP v bratislavskom Čunove Andrej Málek. Grigara klasifikovali na 14. mieste, Halčina na 24. priečke a Máleka na poslednej postupovej 30. pozícii. "Ja si myslím, že môžem byť spokojný, hlavne po tých jazdách, ktoré som tu mal v minulosti. Na štarte som si povedal, že sa musím dostať do tridsiatky, čo mi aj vyšlo. Bola to bezpečná jazda, snažil som sa príliš neriskovať a všetko si postrážiť," povedal Grigar pre TV JOJ.

jakub_grigar_icf_wc2_canoeslalom_21-06_3171

Medzi kanoistkami potrebovala na postup len jednu jazdu Simona Glejteková, v prvej kvalifikácii ju klasifikovali na 14. pozícii s odstupom 17,49 s na víťaznú Jessicu Foxovú z Austrálie. Simona Maceková v prvom kvalifikačnom kole minula dve bránky a obsadila 33. priečku. V opravnej jazde sa takisto nevošla do jednej z bránok a obsadila nepostupové 12. miesto.

Sobotňajšie semifinále kanoistov sa uskutoční od 9.00 h, kajakárky prídu na rad od 10.05 h. Finálové jazdy v týchto disciplínach sa rozbehnú v prípade mužov o 12.03 h a o 12.40 h u žien.

V nedeľu semifinále kanoistiek naplánovali na 9.00 h, kajakári prídu na rad od 10.05 h. Finálové jazdy sa začnú u žien o 12.03 h a o 12.40 h u mužov.

PROGRAM TACENE
SOBOTA 29. JÚNA: semifinále C1M, K1Ž (9.00), finále C1M, K1Ž (12.03)
NEDEĽA 30. JÚNA: semifinále C1Ž, K1M (9.00), finále C1Ž, K1M (12.03), vyraďovacia fáza Extreme Canoe Slalom K1 muži, K1 ženy (15.03)

WEB PODUJATIA

WEB PODUJATIA (SLO)

LIVE VÝSLEDKY

FAKTY Z TACENU - KVALIFIKÁCIA

C1 MUŽI – 1. jazda (20 do semifinále): 1. Watkins (Aus.) 82,14/0, 2. Beňuš (SR) 83,44/0, 3. Rohan (ČR) 83,91/0, 4. Slafkovský 84,17/2, ... 6. Martikán (obaja SR) 84,90/0, 2. jazda (10): 1. Marinič (Chor.) 85,82/2.

K1 ŽENY – 1. jazda (20): 1. Hornová (Tal.) 89,53/0, 2. J. Foxová (Aus.) 89,62/0, 3. Satilová (Braz.) 91,10/0, ... 16. Dukátová 95,88/4, 18. Kaliská (obe SR) 96,69/2, 2. jazda (10): 1. Trompeterová (Nem.) 94,25/0.

C1 ŽENY – 1. jazda (20): 1. J. Foxová (Aus.) 94,19/0, 2. Wolffhardtová (Rak.) 98,44/0, 3. Kozorogová (Slovin.) 100,94/2, ... 14. Glejteková 111,68/4, nepostúpila 33. Maceková (obe SR) 272,23/158, 2. jazda (10): 1. Gibsonová (V. Brit.) 101,49/2, nepostúpila 12. Maceková 160,83/52.

K1 MUŽI – 1. jazda (30): 1. Clarke (V. Brit.) 75,19/0, 2. Watkins (Aus.) 75,90/0, 3. Launay (Portug.) 77,94/0, ... 14. Grigar 81,01/0, 24. Halčin 83,00/0, 30. Málek (všetci SR) 83,92/0, 2. jazda (10): 1. Oschmautz (Rak.) 77,67/0.