Športovcami roka Gelle a Beňuš

V piatok 24. januára 2020 vyhlásila Slovenská kanoistika v priestoroch Národného futbalového štadióna výsledky ankety Kanoista roka 2019.

HLAVNÉ KATEGÓRIE

ŠPORTOVEC ROKA DIVOKÁ VODA
Matej Beňuš - 1. miesto v celkovom hodnotení SP, 1. v miesto pretekoch SP v Prahe, člen 9-násobne po sebe zlatej hliadky 3xC1 na MS v La Seu d ́Urgell, rok 2019 ukončil ako svetová štvorka rebríčka ICF

Kanoista_roka_2019_24-01_2240

ŠPORTOVEC ROKA HLADKÁ VODA 
Peter Gelle –
4. miesto v K1 1000m na majstrovstvách sveta Szegede, 5. miesto v K2 1000m s Adamom Botekom na II. Európskych hrách v Minsku

KATEGÓRIE

KAJAKÁRKA ROKA - DIVOKÁ VODA
Eliška Mintálová - 3. miesto MEU23 Liptovský Mikuláš, 9. miesto celkové hodnotenie SP, 10. miesto ME Pau, 10. miesto MSU23 Krakov,  6. miesto 3xK1Ž MS Seu
KAJAKÁRKA ROKA - HLADKÁ VODA
Ivana Kmeťová - 
5. miesto v K1 na 500 m  a 6. miesto v K1 na 200m na II. Európskych hrách

Kanoista_roka_2019_24-01_1997

KANOISTA ROKA - DIVOKÁ VODA
Matej Beňuš - 1. miesto v celkovom hodnotení SP, 1. miesto v pretekoch SP v Prahe, člen 9-násobne po sebe zlatej hliadky 3xC1 na MS v La Seu d ́Urgell, rok 2019 ukončil ako svetová štvorka rebríčka ICF
KANOISTA ROKA – HLADKÁ VODA
Matej Rusnák -
11.  miesto v C1 na 1000 m na majstrovstvách sveta v Szegede 

Kanoista_roka_2019_24-01_2217

KAJAKÁR ROKA - DIVOKÁ VODA
Jakub Grigar – 1. miesto v K1 mužov do 23 rokov na ME v Liptovskom Mikuláši, čím uzavrel štvorlístok mládežníckych titulov, vybojoval kajakársku miestenku pre Slovensko a zároveň pre seba na OH 2020 v Tokiu
KAJAKÁR ROKA - HLADKÁ VODA
Peter Gelle –
4. miesto v K1 1000m na majstrovstvách sveta Szegede, 5. miesto v K2 1000m s Adamom Botekom na II. Európskych hrách v Minsku

Kanoista_roka_2019_24-01_2021

KANOISTKA ROKA – DIVOKÁ VODA
Monika Škáchová – 3. miesto MSU23 Krakov, 6. miesto MEU23 Liprovský Mikuláš, 15. miesto v celkovom hodnotení SP, 4. miesto 3xC1Ž MS La Seu d'Urgell
KANOISTKA ROKA – HLADKÁ VODA
Gabriela Ladičová -  2. miesto majstrovstvá Európy do 23 rokov v Račiciach v C1 na 200 m aj 500m

Kanoista_roka_2019_24-01_2134

TALENT ROKA - DIVOKÁ VODA
Zuzana Paňková– 4. miesto K1Ž MSJ Krakov, 2. miesto 3xC1Ž MSJ Krakov, 6. miesto K1Ž MEJ Liptovský Mikuláš, 11. miesto C1Ž MEJ LM, 3. miesto 3xK1Ž MEJ LM, 3. miesto 3xC1Ž MEJ LM
TALENT ROKA – HLADKÁ VODA
Marko Ujvári
– 5. miesto v K2 na 1000 m majstrovstvách sveta juniorov Pitešti, 4. miesto v K2 na 1000m na majstrovstvách Európy v Račiciach (s Danielom Rybanským)

Kanoista_roka_2019_24-01_2043

TRÉNER ROKA - DIVOKÁ VODA
Peter Škantár – tréner víťaza Svetového pohára a majstra sveta 9-krát po sebe Mateja Beňuša
TRÉNER ROKA - HLADKÁ VODA
Radovan Šimočko –
tréner Petra Gelleho, ktorý štvrtým miestom v K1 na 1000 m z MS v Szegede, zabezpečil pre Slovensko olympijskú miestenku, vo VŠC Dukla Banská Bystrica v Trenčíne viedol v sezóne 2019 aj Milana Dörnera a Ľubomíra Beňa

Kanoista_roka_2019_24-01_2204

MLÁDEŽNÍCKY TRÉNER ROKA - DIVOKÁ VODA
Peter Murcko – tréner talentovanej „obojživelníčky“ Zuzany Paňkovej
MLÁDEŽNÍCKY TRÉNER ROKA - HLADKÁ VODA
Ľubomír Hagara st. –
tréner mládeže v Klube rýchlostnej kanoistiky Nováky, jeho zverencami počas sezóny 2019 Matúš Jedinák, Romana Jakubisová a mnohí ďalší

Kanoista_roka_2019_24-01_2054

VÝKON ROKA – DIVOKÁ VODA
Andrej Málek
- 1. miesto SP Čunovo, vôbec ako prvý slovenský kajakár zvíťazil v pretekoch Svetového pohára, čím rozšíril zbierku slovenských prvenstiev v SP (dohromady ich má slovenský vodný slalom 109)
VÝKON ROKA – HLADKÁ VODA
K4 Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka, Adam Botek –
MS Szeged, K4 1000m 3. miesto

Kanoista_roka_2019_24-01_2193

ROZHODCA ROKA - DIVOKÁ VODA
Ľubor „Sančo“ Petro– dlhoročný rozhodca, dokáže sa v momente správne rozhodnúť, vie zastať akýkoľvek post vrátane časomiery, stále rozhoduje aj napriek zdravotným problémom, oslávi tento rok 55 rokov, člen  Bratislavského klubu vodného slalomu a zjazdu
ROZHODCA ROKA - HLADKÁ VODA
Martin Bielik –
bývalý kajakár, medzinárodný rozhodca, predseda Kayak canoe clubu Kanianka

Kanoista_roka_2019_24-01_2163

ŠPECIÁLNE KATEGÓRIE
CENA ZA DLHOROČNÝ PRÍNOS  - DIVOKÁ VODA
Alexander Slafkovský st. – otec kanoistu Alexandra Slafkovského, detský lekár, dlhoročný primátor mesta Liptovský Mikuláš, 25 rokov predseda klubu Kanoe Tatra Klub Liptovský Mikuláš, bývalý funkcionár Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode, dlhoročný riaditeľ medzinárodných pretekov organizovaných v Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka vrátane Medzinárodného tatranského slalomu, najdlhšie organizovaných pretekov vo vodnom slalome. Tento rok sa dožíva životného jubilea 70 rokov
CENA ZA DLHOROČNÝ PRÍNOS  - HLADKÁ VODA
Tibor Soós – dlhoročný komárňanský tréner úspešných pretekárov, počnúc Attilom Szabóm až po K4.
Miroslav Haviar – celý život sa intenzívne venuje kanoistike a vodáckemu športu, je viceprezident Európskej kanoistickej federácie, medzinárodný rozhodca, tento rok  sa opäť zúčastní na olympijských hrách, dlhé roky pracuje ako funkcionár v rýchlostnej kanoistike a je zároveň predseda klubu Slávia UK Bratislava. V dnešný deň sa dožíva životného jubilea 70 rokov.

Kanoista_roka_2019_24-01_2068

SIEŇ SLÁVY – DIVOKÁ VODA
Peter Mráz - tréner dvojnásobnej olympijskej víťazky vo vodnom slalome, majsterky sveta a majsterky Európy v K1 Eleny Kaliskej. Ako profesionálny tréner pôsobí od roku 1977, viedol ešte federálnu reprezentáciu singlistov, za éry ČSFR bol aj hlavný tréner. Na jeho trénerský rukopis, ocenený aj Zlatými kruhmi Slovenského olympijského a športového výboru, si spomínajú viaceré veličiny vodného slalomu. Vďaka Petrovi Mrázovi sa zrodili aj medaily Hajdučíka, Kučeru, Zaťka, Tkáča, Ontka, Kubáňa, Olejníka. Aktuálne sa venuje aj svojej vnučke, juniorskej reprezentantke Ivane Chlebovej
SIEŇ SLÁVY – HLADKÁ VODA
Ladislav Čepčiansky - legendárny kajakár, olympionik, ale aj popredný športový funkcionár a pedagóg. Bývalý docent bratislavskej FTVŠ UK, dlhoročný vedúci jednej z jej katedier, čestný člen SOŠV, bývalý šéf slovenskej i československej kanoistiky, drží funkcionársky unikát: 34 rokov bol predsedom kanoistického oddielu bratislavskej Slávie UK. Zo všetkých úspechov si najviac cení titul veteránskeho majstra sveta, ktorý získal ako 64-ročný pol roka po tom, ako mal operovaný bajpas

Kanoista_roka_2019_24-01_2111

FOTO PAVOL UHRIN

Jantext
Vajda

Preteky

Pohár SNP

18.07.2020 - 19.07.2020

Kontrolné preteky seniori

29.07.2020 - 30.07.2020

Novácka päťstovka

01.08.2020 - 02.08.2020

Pohár Interu

15.08.2020 - 16.08.2020

M SR krátke trate

28.08.2020 - 30.08.2020

Pohár Slávie - Memoriál Jana Matochu

05.09.2020 - 05.09.2020

KP seniori

10.09.2020 - 11.09.2020

Dunajský vodácky maratón

13.09.2020 - 13.09.2020

Hargašov memoriál

19.09.2020 - 19.09.2020

Medzinárodná regata juniorov/U23

25.09.2020 - 27.09.2020

Rozlúčkové preteky

03.10.2020 - 03.10.2020

M SR dlhé trate

10.10.2020 - 11.10.2020

M SR maratón

17.10.2020 - 17.10.2020

Majstrovstvá Slovenska v maratóne

28.04.2019 - 28.04.2019

Majstrovstvá Slovenska dlhé trate

04.05.2019 - 05.05.2019

Rudno Cup

08.05.2019 - 08.05.2019

Jungov memoriál

18.05.2019 - 18.05.2019

Medzinárodná regata juniorov / U23

24.05.2019 - 26.05.2019

Pohár SNP

01.06.2019 - 02.06.2019

Kvalifikačné preteky juniorov

09.06.2019 - 09.06.2019

Veľká cena Komárna

15.06.2019 - 16.06.2019

Samaria Cup & Memoriál V. Gálisa

22.06.2019 - 23.06.2019

Trenčianska regata

29.06.2019 - 30.06.2019

II. Kvalifikačné preteky seniori

04.07.2019 - 05.07.2019

Novácka päťstovka

06.07.2019 - 07.07.2019

Pohár Interu

27.07.2019 - 27.07.2019

Majstrovstvá Slovenska krátke trate

09.08.2019 - 11.08.2019

Pohár Slávie UK

07.09.2019 - 07.09.2019

Dunajský maratón

08.09.2019 - 08.09.2019

Súťaž olympijskych nádejí

13.09.2019 - 15.09.2019

Hargašov memoriál

21.09.2019 - 21.09.2019

Rozlúčkové preteky

05.10.2019 - 05.10.2019

M SR v ťahaní na trenažéri

08.02.2020 - 08.02.2020