Slováci sa v maratóne na MS nestratili, tréner Lachkovič je spokojný

Na majstrovstvách sveta v kanoistickom maratóne v portugalskom Prado vila verde (6. – 9. september 2018) majú za sebou svoje účinkovanie slovenskí zástupcovia, ktorí si počínali úspešne – Marko Ujvári v K1 juniorov na 22,6 km obsadil 15. priečku, Katarína PecsukováKarolínou Seregiovou skončili v K2 junioriek na trati 19,0 km na 6. pozícii.

Na ich vystúpenia sme sa pozreli očami trénera slovenskej reprezentácie v maratóne Mariána Lachkoviča.

„Pätnáste miesto spomedzi 35 štartujúcich je veľmi pekný výsledok aj vzhľadom na to, že Marko má 17 rokov a bola to jeho premiéra na majstrovstvách sveta. Príjemne prekvapil. Pri troche šťastia mohol atakovať prvú desiatku. Nemám však obavy o jeho budúcnosť, čo sa týka vytrvalosti, alebo že by nemal chuť do maratónu v ďalších rokoch," pristavil sa Lachkovič najprv pri výkone Marka Ujváriho.

Vystúpenie Karolíny Seregiovej a Kataríny Pecsukovej hodnotí reprezentačný tréner takto: „Dievčatá išli veľmi pekne, dlho atakovali bronzovú priečku, išli totiž stále v skupinke, v ktorej sa bojovalo o tretiu až šiestu pozíciu. Nakoniec z toho bolo šieste miesto, čo je veľmi dobré. Treba si uvedomiť, že Karolína Seregiová má 17 a Katarína Pecsuková iba 15 rokov. Takisto to bola ich premiéra na svetovom šampionáte v maratóne a samé sa presvedčili, že majstrovstvá Európy a majstrovstvá sveta sú niečo diametrálne odlišné. Možno mali aj trocha smoly, keď im chvíľu nešla pumpa, takže občas na prenáške vylievali. Celkovo však hodnotím ich vystúpenie pozitívne, ako aj to, že vždy dobehli skupinku pred nimi, nevzdali to, bojovali do poslednej chvíle. Povedal by som, že šli krásne. Akurát, že toho majú veľmi veľa, program je príliš nahustený. Čaká ich ešte budúci týždeň Súťaž olympijských nádejí, navyše v sobotu po návrate z Portugalska sa postavili na štart Pohára Slávie UK na krátke trate... Možno v budúcnosti si budú musieť určite nejaké priority.  Je však potešiteľné, že aj budúci rok by chceli súťažiť v maratóne na vrcholných podujatiach. Do Portugalska mohli ísť aj ďalší Slováci, avšak vzhľadom na to, že sa pripravujú na Súťaž olympijských nádejí, nemali záujem. S tými, ktorí šli, som veľmi spokojný.“

Podmienky a trať opísal Lachkovič ako štandardné: „Mierne tečúca rieka podobná Váhu, išli sa okruhy, pričom jeden mal dĺžku vyše tri kilometre, prenáška nebol z pontónu, ale vyskakovalo sa na taký jemný štrk, šlo sa po tráve, kde boli dva pruhy – jeden občerstvovací a jeden pre rýchle prebehnutie, nástup bol takisto bez pontónu, taktiež z jemných kamienkov. Nasledovalo ešte malé záverečné kolo pre diváko. Organizácia dosiahla vyšší štandard.“