Majstrovstvá Slovenska – sobota: Mládková triumfovala na tisícke, úradovalo počasie

V rámci trojdňových majstrovstiev Slovenska v rýchlostnej kanoistike na krátke trate na Zemníku (31. augusta – 2. septembra) bol v sobotu na programe prvý finálový blok. Preteky skomplikovalo počasie, najprv ich museli prvý raz prerušiť krátko po 9. h pre búrku a prudký lejak, dopoludňajší časový sklz sa ešte podarilo dobehnúť. Búrka s prietržou mračien okolo 15. hodiny si vyžiadala druhé prerušenie s tým, že zvyšný sobotný program preložili na nedeľu ráno so začiatkom o 8.30 h.

Špecialistka na 200, respektíve 500 m, kajakárka Ivana Mládková (6., respektíve 9. v týchto disciplínach na nedávnych MS v Montemor-o-Velho) sa na majstrovstvách Slovenska prihlásila aj na tisícku, ktorú vyhrala, keď odrazila záverečný nápor Mariany Petrušovej. Tretia skončila Lucia Oršulová (KRK Nováky).

Prečo sa rozhodla štartovať na „kiláku“? „Viac-menej to bolo v rámci tréningu, keďže sa mi sezóna ešte neskončila. V polovici septembra odlietam do Číny na podujatie ICF s názvom Canoe  Sprint Pre Supercup, ktorý sa tento rok uskutoční premiérovo v meste Lynyi. Tam budem štartovať na trati 600 metrov. Odtiaľ sa presúvam do Ruska, kde sa bude pretekať v meste Barnaul na Sibíri na trati 350 metrov. Pozvali najužšiu svetovú špičku kajakárok z minulého roka.  Na týchto podujatiach pôjde predovšetkým o spropagovanie kanoistiky pre ľudí, o zábavu. Vedela som, že po sezóne sa mi už na tieto podujatia bude ťažko pripravovať, a tak táto tisícka mi padla vhod. Kilometer som šla naposledy pred niekoľkými rokmi, „kilákové“ tempo trénujem často aj v rámci prípravy. Nikdy ho však nejdem v rámci celého kilometrového úseku, preto som nevedela, čo od toho mám očakávať, navyše fúkal protivietor, čo trať „predlžuje“.  Som rada, že som vyhrala a zdolala som Marianu Petrušovú, ktorá je dobrá „kilakárka“, bola aj vo finále Svetového pohára v Szegede. A tak som vedela, že budem mať konkurenciu. Zvykla som štartovať na tisícke aj v minulosti, mám v nej aj tituly Slovenska. Vždy som však inklinovala k dvojstovke a päťstovke, vychádzajúcej z nej.Tisícka bola pre mňa zakaždým najťažšia a najnepohodlnejšia disciplína,“ vysvetlila pretekárka ŠCP Bratislava Mládková.

V K1 na tisíc metrov s prehľadom zvíťazil Marek Krajčovič (ŠCP Bratislava) pred Martinom Jankovcom (ŠK Dukla B. Bystrica), tretí skončil Matej Michálek (ŠCP).

V C1 na 1000 m suverénne triumfoval Matej Rusnák (ŠK Dukla B. Bystrica), 11. najlepší kanoista sveta v tejto disciplíne (z MS v Montemor-o-Velho) pred Michalom Polakovičom  (ŠK Dukla B. Bystrica)Andrejom Vrškovým (TTS Trenčín).

„Táto jazda bolela. Po svetovom šampionáte som si dal oddych, na vode som odvtedy iba tretíkrát,“ povedal Rusnák krátko po absolvovaní tisícky. V rámci majstrovstiev Slovenska má bohatý program. Prihlásil sa aj do disciplín C1 500 m, C1 200 m, C2 1000 m, C2 500 m i  C2 200 m. V C2 mužov na 200 m štartuje v inej lodi aj Rusnákov otec Pavol (55), taktiež bývalý reprezentant, takže to v nedeľu bude tak trochu aj rodinný súboj.