27.5. 18:35 - Gelle a Botek na SP v Duisburgu zlatí a strieborní" Aj pre nás to je nečakané, o to máme väčšiu radosť | 25.5. 08:16 - V sobotu v Štúrove Jungov memoriál | 25.5. 05:32 - V ľavom menu pridaný link na priebežné výsledky SP Duisburg | 24.5. 08:40 - Slovenská trinástka na Svetový pohár do Duisburgu, K4 v novom zložení | 23.5. 15:46 - Úprava Smernice Slovenského pohára 2018 | 21.5. 09:26 - Petrla po I. Svetovom pohári v Szegede: Nesklamali sme |

Aktuality

23. január 2018

Slovenská kanoistika vyhlásila výsledky ankety Kanoista roka 2017


V stredu 24. januára 2018 vyhlásila Slovenská kanoistika v priestoroch hotela Gate One výsledky ankety Kanoista roka 2017. Vôbec prvý raz ocenili počas slávnostného galavečera najlepších vodných slalomárov a rýchlostných kanoistov spoločne, keďže od januára uplynulého roka fungovali bývalý Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode a Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky pod spoločnou vlajkou.

V poolympijskej sezóne potvrdili slovenskí vodní slalomári, že patria do absolútnej svetovej špičky. Dve medaily z majstrovstiev Európy v slovinskom Tacene (1-0-1) a päť cenných kovov z majstrovstiev sveta vo francúzskom Pau (1-3-1), plus dve tretie priečky v celkovom hodnotení Svetového pohára sú toho dôkazom.
Nezaostali ani rýchlostní kanoisti, keď na majstrovstvách sveta v českých Račiciach získali jednu striebornú medailu (Peter Gelle - Adam Botek v K2 na 1000 m), na majstrovstvách Európy v bulharskom Plovdive zásluhou štvorkajaka (Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka) brali striebro (500 m) a bronz (1000 m).

Darilo sa aj talentovaným nástupcom úspešnej generácie. Na majstrovstvách sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov v bratislavskom Čunove si slovenské vodnoslaolomárske lode vyjazdili celkovo sedem medailí, z toho tri tituly majstrov sveta v individuálnych, navyše dvadsaťtrojkových kategóriách - Grigar K1M, Mirgorodský C1M, Skákala-Gewissler C2M. Z majstrovstiev Európy sa mladí Slováci vrátili s piatimi cennými kovmi (2 - 2 - 1) - majstrovské double zaznamenal Mirgorodský, z celkového triumfu medzi juniorkami sa tešili Simona Glejteková, Soňa Stanovská a Monika Škáchová.

Rýchlostná kanoistika taktiež žala úspechy v juniorských kategóriách - o tri medaily sa na vrcholných podujatiach postaral kajakár Csaba Zalka (bronz na MS v Pitešti, striebro a bronz na ME v Belehrade).

HLAVNÉ KATEGÓRIE

ŠPORTOVEC ROKA: Alexander Slafkovský - 1. miesto majstrovstvá Európy Tacen, 2. miesto majstrovstvá sveta Pau, člen zlatej hliadky 3xC1M majstrovstvá sveta Pau, 3. miesto celkové hodnotenie Svetového pohára ICF 2017, rok 2017 ukončil ako svetová jednotka rebríčka ICF

ŠPORTOVKYŇA ROKA: Jana Dukátová - 2. miesto majstrovstvá sveta Pau, 3. miesto celkové hodnotenie Svetového pohára ICF 2017, rok 2017 ukončila ako svetová päťka rebríčka ICF

KATEGÓRIE

KAJAKÁRKA ROKA - SLALOM: Jana Dukátová - 2. miesto majstrovstvá sveta Pau, 3. miesto celkové hodnotenie Svetového pohára ICF 2017, rok 2017 ukončila ako svetová päťka rebríčka ICF

KAJAKÁRKA ROKA - RÝCHLOSŤ: Ivana Mládková - 7. miesto v K1 na 200 m majstrovstvá sveta Račice, 8. miesto v K1 na 500 m majstrovstvá sveta Račice, 8. miesto v K1 na 200 m III. Svetový pohár Belehrad

KANOISTA ROKA - SLALOM: Alexander Slafkovský - 1. miesto majstrovstvá Európy Tacen, 2. miesto majstrovstvá sveta Pau, člen zlatej hliadky 3xC1M majstrovstvá sveta Pau, 3. miesto celkové hodnotenie Svetového pohára ICF 2017, rok 2017 ukončil ako svetová jednotka rebríčka ICF

KANOISTA ROKA - RÝCHLOSŤ: Matej Rusnák - 11. miesto v C1 na 1000 m majstrovstvá sveta Račice, 12. miesto v C1 na 500 m majstrovstvá sveta Račice , 7. miesto v C1 na 5000 m III. Svetový pohár Belehrad

DEBLKANOISTI ROKA: Ladislav a Peter Škantárovci - 2. miesto majstrovstvá sveta Pau, 6. miesto 3xC2M majstrovstvá sveta Pau, 5. miesto celkové hodnotenie Svetového pohára ICF 2017, 9. miesto majstrovstvá Európy Tacen, rok 2017 ukončili ako svetová jednotka rebríčka ICF

KAJAKÁR ROKA - SLALOM: Jakub Grigar - 1. miesto majstrovstvá sveta do 23 rokov Čunovo, 8. miesto majstrovstvá Európy Tacen. 8. miesto celkového hodnotenia ICF 2017, rok 2017 ukončil ako svetová štvorka rebríčka ICF

KAJAKÁR ROKA - RÝCHLOSŤ: Peter Gelle - 2. miesto v K2 na 1000 m (spolu s Adamom Botekom) majstrovstvá sveta Račice, 8. miesto v K1 na 500 m majstrovstvá sveta Račice, 8. miesto v K1 na 1000 m II. Svetový pohár Szeged

KANOISTKA ROKA - SLALOM: Soňa Stanovská - 2. miesto MS junioriek Čunovo, 2. miesto 3xC1Ž MS junioriek Čunovo, 7. miesto ME junioriek Hohenlimburg, 1. miesto 3xC1Ž ME junioriek Hohenlimburg

KANOISTKA ROKA - RÝCHLOSŤ: Lucia Valová - 1. miesto v C1 na 200 m Súťaž olympijských nádejí Račice, 3. miesto v C1 na 1000 m Súťaž olympijských nádejí Račice, 1. miesto v C2 mix na 200 m Európsky olympijský festival mládeže Györ (spolu s Eduardom Strýčkom), 2. v C1 na 200 a 500 m Európsky olympijský festival mládeže Györ, 5. miesto v C1 na 200 m majstrovstvá Európy junioriek Belehrad, 7. miesto v C1 500 m majstrovstvá Európy junioriek Belehrad

TALENT ROKA - SLALOM: Eliška Mintálová - 2. miesto MS junioriek Čunovo, 3. miesto 3xK1Ž MS junioriek Čunovo, 12. miesto ME Hohenlimburg

TALENT ROKA - RÝCHLOSŤ: Csaba Zalka - 3. miesto v K1 na 200 m majstrovstvá sveta juniorov Pitešti, 2. miesto v K1 na 500 m majstrovstvá Európy juniorov Belehrad, 3. miesto v K1 na 200 m majstrovstvá Európy juniorov Belehrad

TRÉNER ROKA - SLALOM: Stanislav Gejdoš - tréner majstra Európy, vicemajstra sveta a svetovej jednotky Alexandra Slafkovského

TRÉNER ROKA - RÝCHLOSŤ: Radovan Šimočko - tréner Petra Gelleho, strieborného medailistu z MS v Račiciach (v K2), vo VŠC Dukla Banská Bystrica v Trenčíne vedie ďalších špičkových reprezentantov (Ľubomír Beňo, Miroslav Zaťko, Martin Jankovec)

MLÁDEŽNÍCKY TRÉNER ROKA - SLALOM: Tomáš Mráz - tréner úspešného kajakára, majstra sveta do 23 rokov Jakuba Grigara talentovaného kanoistu, majstra sveta a majstra Európy do 23 rokov Marka Mirgorodského

MLÁDEŽNÍCKY TRÉNER ROKA - RÝCHLOSŤ: Gejza Vass - tréner mládeže v Kajak canoe club Šamorín, jeho zverencom je Csaba Zalka, držiteľ bronzovej medaily z juniorských MS, ako aj striebra a bronzu z juniorských ME

VÝKON ROKA - SLALOM: hliadka 3xC1M v zložení Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš - 1. miesto MS Pau (7. víťazstvo na MS v sérii a celkovo pred Slovensko deviate)

VÝKON ROKA - RÝCHLOSŤ: Peter Gelle, Adam Botek - MS Račice, K2 1000m 2. miesto

ROZHODCA ROKA - SLALOM: Renáta Kollárová - dlhoročná rozhodkyňa, ktorá oslávila životné jubileum 50 rokov, druhá v rebríčku aktivity rozhodcov 2017

ROZHODCA ROKA - RÝCHLOSŤ: Martin Bielik - bývalý kajakár, mladý rozhodca z Novák s ambíciou získať licenciu medzinárodného rozhodcu, predseda Kayak canoe clubu Kanianka

ŠPECIÁLNE KATEGÓRIE

CENA ZA DLHOROČNÝ PRÍNOS - SLALOM
Jozef Šoška
- jeden z prvých funkcionárov vodného slalomu po osamostatnení Československa, bývalý viceprezident a člen výkonného výboru zväzu vodného slalomu, bývalý reprezentačný tréner v slalome a zjazde, tréner olympionikov Petra a Ľuboša Šoška, predseda klubu Dukla Žilina

CENA ZA DLHOROČNÝ PRÍNOS - RÝCHLOSŤ
Tomáš Grosmann
- dlhoročný športový novinár, písaniu a propagácii rýchlostnej kanoistiky sa venuje viac ako štvrťstoročie (ako novinár na MS v tomto športe už v roku 1991 v Paríži), o tomto športe začínal písať na stránkach týždenníka Štart, pokračoval v denníkoch Smena a Šport (od roku 1994 až doteraz)

SIEŇ SLÁVY - SLALOM
Peter Hochschorner st.
- otec a tréner jedných z najúspešnejších športovcov Slovenska, štvornásobných olympijských medialistov - dvojičiek Pavla a Petra Hochschornerovcov, medaily z OH: 4 (3 - 0 - 1), z MS: 14 (6 - 4 - 4) a ME: 17 (11 - 3 - 3), spolu 25 (20 - 7 - 8).

SIEŇ SLÁVY - RÝCHLOSŤ
IN MEMORIAM:

Jan Matocha - účastník OH 1948 v Londýne a 1952 v Helsinkách, pretekársku kariéru ukončil v Tatrane Karlova Ves 14 titulmi majstra Československa, dlhoročný tréner v Tatrane Karlova Ves a v Slávii UK Bratislava, k jeho zverencom patril aj Ľubomír Kadnár, desaťročia zasvätil príprave mládeže

Anton Daštinský - dva roky sekretár ústredného výboru Slovenského zväzu telesnej kultúry, prvý sekretár Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky - túto funkciu vykonával dlhé roky, zakladateľ mnohých, doteraz usporadúvaných rýchlostných a slalomových pretekov na Slovensku

Ľubomír Kadnár - bývalý kajakár - olympionik, účastník troch MS a dvoch ME, bývalý dlhoročný predseda Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky (túto funkciu zastával viac ako 20 rokov), vyše 20 rokov predseda vodáckeho Tatrana Karlova Ves, štvrťstoročie riaditeľ Správy telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta SR Bratislavy, spoluzakladateľ SOV

Milan Rosa - bývalý kajakár, reprezentant Československa, dlhoročný funkcionár Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky, tvorca prvých legislatívnych pravidiel a predpisov SZRK, dlhoročný predseda Vodáckeho klubu Dunajčík Bratislava

Vladimír Špaček - bývalý dlhoročný reprezentant Československa v kanoistike - olympionik, bol zakladateľom a prvým trénerom kanoistického oddielu Dukla Trenčín (1970 - 1979)

(luc,lh)

   

« späť