13.11. 06:40 - V Smrekovici sa zišli rozhodcovia rýchlostnej kanoistiky, hodnotili sezónu | 12.11. 15:03 - Valné zhromaždenie SZRK, pôvodne naplánované na 11. novembra, bolo odložené na zatiaľ nešpecifikovaný termín | 6.11. 06:44 - Tibor Linka s kolegami z K4 do Ameriky necestoval. Nie je to žiadna novinka ani senzácia | 3.11. 13:41 - Káštvorka ide opäť za more. Chce naštartovať nový olympijský cyklus | 27.10. 08:16 - Itinerár najbližších podujatí sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky | 26.10. 18:22 - Matúša Jedináka vybrali do Juniorského olympijského tímu |

Aktuality

04. september 2017

Bergendi o majstrovstvách Slovenska v maratóne: Úspešné i trochu rozpačité


Uplynulú sobotu zažil Zemník slovenskú maratónsku premiéru. Ako sa vydarila?

„Premiéra na Zemníku v maratóne prišla  po  mnohých „krátkotraťových" pretekoch. Maratónske majstrovstvá Slovenska 2017 možno hodnotiť ako úspešné a zároveň trochu rozpačité," konštatoval riaditeľ pretekov, generálny manažér Slovenskej kanoistiky, Boris Bergendi.

Z čoho vychádzali organizátori pri príprave trate? "Pripravili sme ju síce na menších okruhoch, ale zato o to zaujímavejšiu pre divákov. Videli sme mnohé pozoruhodné výkony. Seniori a juniori si vyskúšali prenášku, ktorá viedla pri cieľovej veži. Bol to dobrý test pre účastníkov na dlhšie vzdialenosti, ako aj pre rozhodcov, ktorí pri zvýšenom počte okruhov mali plné ruky práce, ale svoju úlohu zvládli výborne," odpovedá Bergendi.

Čo ho najviac mrzí, je nízka účasť klubov a najmä pretekárov: "Prišla možno štvrtina registrovaných pretekárov. Nerozumiem nezúčastneným trénerom a pretekárom, ktorí potrebujú túto disciplínu minimálne k príprave na nasledujúcu sezónu. Nehovoriac o tom, že preteky mali štatút majstrovstiev Slovenska a účasť by mala byť takpovediac povinná."


Bude mať Slovensko zastúpenie na majstovstvách sveta v maratóne, ktoré sa konajú už tento týždeň, od 7.  do 10. septembra 2017 v juhoafrickom Pietermaritzburgu? "Maratón sa u nás ocitol v takej kríze, že sa na tohtoročnom svetovom šampionáte nezúčastníme. Preto si o to viac cením tých, ktorí sa na majstrovstvách Slovenska zúčastnili. Tých ktorí ukázali svoju trénovanosť, ale aj tých, ktorí zvládli svoju maratónsku trať sebaprekonaním. A môžem vyzdvihnúť, že úrovni podujatia výrazne prispeli paradoxne aj tí najmenší - pretekári žiackych kategórií, ktorí štartovali „iba" v rámci vložených pretekov. Ponúkli zaujímavé súboje a pritiahli na breh viac fanúšikov - rodičov. Čo sa týka maratónskej budúcnosti, musíme na nej popracovať, ale na to budeme potrebovať spoluprácu klubov," povedal Bergendi.

(lh)

FOTO PETER ILIAŠ

   

« späť